İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad’de RAM Boşaltmanın En Kolay Yolu

iOS bellek yönetimi çok iyi bir iş yapar. O an çalışmayan bir uygulama varsa onu askıya alarak diğer uygulamalar için RAM den yer açar.Fakat özellikle eski cihazlarda zaman zaman RAM yetersizliğinden yada çok RAM tüketen kötü yazılımlardan kaynaklı sorunlar yaşanabilir.

Sorunu çözmenin yolu telefonu yeniden başlatmaktır. Yıllardır bilgisayarlarda yaptığımız gibi 🙂 Fakat telefonu kapatmadan da hızlı bir şekilde RAM boşaltmak mümkün.

iPhone ve iPad’de hızlı bir şekilde RAM boşaltmak için aşağıdaki adımları takip edin.

image1-) Cihazınızın güç tuşuna basılı tutun.
2-) Ekranda kapat uyarısını görünce güç tuşuna basmayı bırakın.
3-) Home tuşuna ana ekrana dönene kadar basılı tutun.

İşlem bu kadar. İşlemin sonunda RAM boşalmış ve cihazınızda performans artışı yaşanmış olacak. Bu işlem arkaplanda çalışan uygulamaları sonlandırır. Test etmek için müzik uygulaması açıkken işlemi uygulayabilirsiniz.

Normalde iOS bellek yöntemi RAM dengesini çok iyi sağlıyor. Cihazınızın yavaşladığını, takılmaya başladığını hissederseniz bu işlemi uygulayabilirsiniz. Sık sık RAM boşaltmak pil ömrünüzü azaltabilir. Bu sebeple bu işlemi sürekli uygulamanızı tavsiye etmiyoruz.

Peki Yaptığınız İşlem RAM’de Ne Kadar Yer Açtı?

İşlemin RAM’e etkisini öğrenmek için App Store’da mevcut çeşitli uygulamalar var. ActMonitor (1.29 TL) uygulamasının bildirim merkezindeki widgeti sayesinde anlık boş RAM miktarını görebilirsiniz.

[appbox appstore id519572740]

image
İşlemden önce 38 MB olan boş RAM miktarı 230 MB’a kadar çıktı.

image image