İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone veya iPad’de Daha Güçlü Bir Parola Nasıl Oluşturulur?

iPhone’unuzun veya iPad’inizin güvenliğini artırmak istiyorsanız güçlü bir parola kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. Apple, iOS 9’u kullanıma sunmasından bu yana kullanıcıların varsayılan olarak 6 basamaklı bir parola belirlemesini sağlamaya başladı ve bu parola tipi önceki 4 haneli parolaya kıyasla daha güçlü olduğu bir gerçek ancak daha güçlü parola oluşturmak mümkün.

teknik destek

iPhone veya iPad’inizde altıdan fazla karakterden oluşan bir parola belirlemeniz mümkün. Ya da güvenliğini ciddiye alanlar alfasayısal bir parola oluşturabilirler. Bu parola birden fazla harf ve sayı içerecek ve böylelikle inanılmaz derecede daha güçlü parola kullanmış olacaksınız.

Tam tersi bir durumda iseniz ve daha kısa bir parola kullanmayı tercih ediyorsanız iPhone veya iPad parolanızı 4 basamaklı sayısal bir parola olarak kullanabilirsiniz.

iPhone veya iPad Parolasını Daha Güçlü Hale Getirme

1 iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.

2 Touch ID ve Parola menüsüne dokunun. iPhone X sahibiyseniz bu menü sizin için Face ID ve Parola olarak adlandırılacaktır.

IMG_0203

3 Menüye dokunun ve mevcut parolanızı girin. Gelen seçeneklerden Parolayı Değiştir seçeneğine dokunun.

IMG_0204

4 Mevcut/kullandığınız parolanızı girin.

5 Yeni şifrenizi girmenizin istenildiği sonraki ekranda klavyenin hemen üstünde bulunan mavi renkli Parola Seçenekleri seçeneğine dokunun.

IMG_0205

Ekranın altında üç seçeneğin yer aldığın bir diyalog ekranı açılacaktır. Buradan Özel Sayısal Kod veya 4 Basamaklı Sayısal Kod’u seçebilirsiniz. Güçlü bir parola için Özel Alfasayısal Kod‘u kullanmanızı öneririz.

IMG_0206

6 Özel bir sayılsal kod kullanmak istiyorsanız Özel Sayılsal Kod seçeneğine dokunun. 6 veya daha fazla numara girerek ekranın sağ üst köşesindeki Sonraki seçeneğine dokunarak şifrenizi doğrulayarak Bitti seçeneğine dokunup işlemleri tamamlayın.

7 Özel bir alfasayısal kod kullanmak istiyorsanız, Özel Alfasayısal Kod seçeneğine dokunun. Bu parola tipinde parolanız harfler, sayılar ve simgeler içerebilir. Parolanızı girdikten sonra Sonraki seçeneğine dokunun ve bir sonraki ekranda şifrenizi doğruladıktan Bitti seçeneğine dokunup işlemi tamamlayın.

Cihazınızın yeni parolanızı kaydetmesi birkaç saniye sürebilir. Kısa bir süre içerisinde, iPhone’unuz veya iPad’iniz yanıt vermeyebilir ancak tedirgin olmaya gerek yok birkaç saniye sonra her şey normale dönecektir.

Yeni parolanızı (özellikle de 7. adımdaki seçeneği tercih ettiyseniz) bir müddet aklınızdan çıkmayacak şekilde hatırlayacak düzeye gelene kadar bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.

teknik destek