iPhone veya iPad’inize iOS 10 Beta Yüklememek için Nedenler

iOS-10-Beta

iOS 10’un geliştiricilerin için yayınlanmasının üstünden hemen hemen dört gün geçmiş durumda ve geliştiricilerin için yayınlanan ilk beta sürümünü yüklemek için pek çok kişi mücadele veriyor.

teknik destek <

[irp posts=”7483″ name=”iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey”]

[irp posts=”7733″ name=”iOS 10’un Öne Çıkan 32 Özelliği”]

[irp posts=”7572″ name=”Gizli iOS 10 Özellikleri ve Değişiklikleri”]

Elbetteki en yeni iOS sürümünü kullanmak, deneyimlemek, yepyeni özellikleri keşfetmeyi herkes ister ki biz de bunu en iyi ve en doğru şekilde yapmanız için sizlere başından beri yardımcı olmak için çaba gösterdik. Ancak bu seferki yazımız biraz can sıkabilir. Çünkü bu sefer iOS 10 betayı yüklemeniz için değil yüklememeniz için bazı nedenleri sizlerle paylaşacağız. Aslında bu nedenlerin büyük bir çoğunluğunu biliyorsunuz ama yine de paylaşmak istiyoruz.

1) Uygulama Uyumluluk Sorunları

Üçüncü taraf uygulamalar ile iOS 10’un uyumluluk sorunları mevcut. Bu uyumluluk sorunları geliştiricilerin suçu değil elbette. Apple’ın da bu konuda bir suçu yok. Zaten beta sürecinin en büyük sebeplerinden birisi de uygulamaların uyumluluk sürecinin tamamlanmasıdır. Ki genelde geliştiriciler uyumluluk için yaptıkları çalışmayı yani son iOS sürümü uyumluluk güncellemesini yine son iOS güncellemesinin yayınlanması ile birlikte sunmaktadırlar.

Yani iOS 10’un yayınlanacağı Eylül ayına kadar uygulamalarla uyumluluk sorunları yaşayabilirsiniz ve bu konuda sorumlu tutacağınız bir taraf ne yazık ki olmayacaktır.

2) Yazılım Sorunları

iOS 10 beta 1 veya gelecek beta sürümlerinde çökme sorunları, beklenmedik şekilde cihazın yeniden başlatılması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Zaten beta sürecinin bir diğer amacı da budur ki genel kullanımda karşılaşılan sorunlar tanımlanır ve buna göre yazılım inşaa edilerek götürülür.

iOS 10 için de bu tip sorunlar ilk beta dahil olmak üzere gelecek beta sürümlerinde görülebilir ki görülecektir. Sizin için bu tip durumlar sorun değilse elbetteki iOS 10 betayı cihazınıza yükleyebilirsiniz.

3) iOS 10 Beta Downgrading

[irp posts=”7615″ name=”iOS 10’dan iOS 9.3.2’ye Nasıl Geri Dönülür?”]

iOS 10 beta kullanıyorken iOS 9.3.2 veya önceki bir iOS sürümüne geçiş yapmanız mümkün olmayacaktır. Öyleki iOS 10 beta için aldığınız yedekler sadece iOS 10 beta için kullanılabilir olacaktır da bir iOS 9.3.2 için kullanılabilir olmayacaktır.

Yani iOS 10 beta güncellemesine geçmeden önceki iOS sürümünüzle kritik bir yedekleme yapmanız şart. iOS 10 üzerinde de herhangi bir yedekleme yapmadan devam etmeniz gerekiyor.

4) Hiçbir Jailbreak Aracı Kullanılabilir Değil

Zaten son zamanlarda büyük darboğaz sorunları yaşayan Jailbreak dünyası eski iOS sürümleri için bir araç yayınlayamazken elbetteki henüz beta aşamasında olan iOS sürümü için bir araç yayınlamayacaktır. Bununla birlikte bir iOS 9.1 kullanıcısı iken ve en yakın iOS sürümü için güncelleme bekliyorken tutup iOS 10 betaya geçerseniz ve geri dönmek istediğinizde iOS 9.3.2’den başka iOS sürümüne geçebileceğinizi unutmayın. Elbetteki 3. madde şartları da buna dahil.

5) Hiçbir Destek Bulunmamaktadır

iOS 10 beta için hiçbir Apple desteği veya yardımı yoktur. Yani kritik bir sorunla karşılaştığınızda servise dahi başvursanız yazılımsal kaynaklı olan sorun yaşasanız dahi size bir çözüm sunulmayacak, sorumlusunun siz olduğu dile getirilecektir.

Bu noktada AppleFoni olarak; “bize beta meta farketmez, hep destek tam destek” mantığında çalıştığımızı da belirtmek isteriz. Desteğe ihtiyacınız varsa Apple Destek sayfamızı ücretsiz ve herhangi bir üyelik sürecine gerek kalmaksızın kullanabilirsiniz.

6) Tam Olarak Optimize Edilmedi

Henüz beta süreci söz konusu ve performans, kararlılık ve pil optimizasyonları iOS 10 için tamamlanmış değil. Böyle bir durumda da beklenmedik şekilde son iOS sürümüne göre daha kısa sürede tükenen şarj gibi sorunlarla karşılaşabilir, önceden herhangi bir uygulamadan aldığınız performansı alamaz hale gelebilirsiniz.

Özetle; tüm bunları ve daha fazlasını göze alabiliyorsanız aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile iOS 10 beta’yı cihazınıza yükleyebilirsiniz.

[irp posts=”7610″ name=”iOS 10 Beta Nasıl Yüklenir? Temmuzu Beklemeden iOS 10’u Deneyin”]

Yok ben bu riske giremem diyenlerdenseniz Eylül’ün sonu veya Ekim ayının başında iOS 10’un final sürüm (iOS 10 GM) zaten herkese açık olarak yayınlanacak.

[irp posts=”7590″ name=”iOS 10 Ne Zaman Yayınlanacak?”]

müşteri hizmetleri

3 Comments

  1. abi bişey sorucaktım ben biyerde okudum mesela atıyorum ben bi beta yazılımı kullanıyorumonun süresi bir aymış ve bu bir ay bitince yazılım kullanılamaz hale geliyomuş ve ben o yazılımda kalırsam cihaz kullanılamaz hale geliyomuş abi doğrumudyr bu ve ya böyle olduğunda napmalıyız?

    1. Yeni çıkan betaları yüklersiniz. Kullanılamaz hale gelmiyor. Aktif olmuyor sadece.ios 9.3.3 yada yeni çıkan betaları yükleyince cihaz çalışır

  2. ios 9.3.2 ye nasıl geri dönüş yapamazsınız diyorsunuz aq 9.3.2 nin imzaları açık geri dönus yapılabılır…… Hay Sizin gibi sitenin de :DDDD bilmiyorsunuz bari haber yapmayın çok komiksiniz

Comments are closed.