İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’da Wi-Fi Yardımını Kapatarak Hücresel Veriden Tasarruf Edebilirsiniz!

Apple’ın iOS 9‘la kullanıma sunduğu yepyeni bir özellike olan Wi-Fi yardımıiPhone veya iPad‘inizde kapatarak hücresel veri kullanımından tasarruf edebilirsiniz.

Apple’ın iOS cihazlarda kullanıma sunduğu bu özellik esasen oldukça akıllıca bir tasarıma sahip. Wi-Fi yardımı ile, Wi-Fi bağlanabilirliği zayıfsa otomatik olarak hücresel veriyi kullanırsınız. Bu da herhangi bir ani Wi-Fi bağlantı kopukluğunda sizi kurtarıcı bir yönü ile fayda sağlamış olsa da doğal olarak hücresel veri kullanımını arttırmakta.

Apple’ın başı sırf bu özellik sebebi ile daha önce belaya girmiş ve dikkatsiz bir gencin 2.000 doları aşkın telefon faturası ödemesine sebebiyet vermişti. Bazı kullanıcılarda Apple’ın bu özelliği sebebi ile şirkete 5 milyon dolarlık dava açmışlardı.

iPhone’da Ayarlar menüsünde pek ortalıkta durmayan bu özelliği kapatmanız, sınırlı mobil veri paketiniz mevcutsa sizin açınızdan da fayda sağlayacaktır.

Wi-Fi yardımını kapatmak için;

Ayarlar > Hücresel menüsüne gitmeniz ve ekranı en aşağıya kadar kaydırmanız yeterli. En altta yer alan Wi-Fi Yardımı özelliğini kapatarak, mobil veri kullanımınızı bir nebze optimize etmiş olacaksınız.

Bu özelliğin iOS’ta varsayılan olarak aktif olduğunu belirtelim. Cellular iPad’leriniz için de iOS 9 yüklü ise aynı şekilde bu özelliği kapatabilirsiniz.