İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X ve Arkit ile hazırlanan illüzyon gösterisi [Video]

Apple’ın geleceğe merhaba isimli tanıtmış olduğu yeni akıllı telefon iPhone X’u sizlerinde bildiği gibi bir çentik ve çentiğin içerisindeki TrueDepth kamera sistemiyle kullanıcıyı karşılıyor. Face ID ve Animoji gibi bazı görevleri gerçekleştiren ve yüz tanıma sisteminde kullanılan bu teknoloji, ArKit ile daha fazla işlevsel özellik sunuyor.

Peder Norrby, İsveç merkezli bir uygulama geliştiricisi ve sanatçısı olarak tanınıyor. Norbby, iPhone X için arttırılmış gerçeklik altyapısı ARKit ile bir geliştirme yaparak optik bir illüzyon hazırlayarak herkesi şaşırttı. Elbette bunun TrueDepth kamera sistemini kullanan geliştirici kişilerin gözünden çok farklı bir deneyim sunmayı başarmış. Sizlerinde videoda görebileceğiniz gibi üç boyutlu bir tasarımla ekrana bir derinlik katmayı başaran Norbby, ayrıca ekran çıkıyormuş gibi grafiklerde hazırlamış. Tüm bunlar için The Parallax View isminde bir uygulama geliştirme kararı alan ve bunu uygulayan sanatçı, bir nevi beynimizi kandırmayı başarıyor. Hem de hiçbir extra donanım kullanmadan.

Apple iPhone X, TrueDepth ile Çok Daha İyi!

Bu yeni teknoloji kendi çatısı altında  kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi bazı donanımlara ev sahipliği yapıyor. Bu bakımdan kişilerin yüzlerini tarayarak bir yüz haritası çıkarabiliyor ve farklı amaçlarda kullanılabiliyor.

Apple’ın TrueDepth özelliği her geçen gün gelişime devam ediyor. Bakalım teknolojide yerinde saymadığı için ne gibi yenilikler ve yapımlar göreceğiz.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?