Şimdi yükleniyor

iPhone X ve iPhone 8: Apple’ın Yeni iPhone Modellerini Adlandırmasındaki Detaylar!

iPhone X Bakır Altın

iPhone X ve iPhone 8: Apple’ın Yeni iPhone Modellerini Adlandırmasındaki Detaylar!

Son Güncelleme tarihi 10 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

iOS 11 GM‘in sızdırılmasıyla, Apple’ın 12 Eylül’de tanıtacağı iPhone modellerinin adları kesinleşmiş oldu. Geliştiriciler, iOS 11’in final sürümünün altını üstüne getirerek bazı merak edilen şeylerin cevaplarını Apple’ın özel etkinliğinde dile getirmesinden önce cevaplamış oldular. iOS 11’in final sürümünün derinliklerinden çıkartılan veriler, Apple’ın yeni iPhone modellerini iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olarak adlandırdığını gösteriyor.

teknik destek

Bu noktada, iPhone 8 ve 8 Plus’ın, iPhone 7s ve 7s Plus olarak gelmesi beklenen modellerin yerini aldığının altını çizelim. iPhone X ise, iPhone’un 10. yıldönümüne özel olarak gelecek olan model olarak piyasaya sunulacak. Kimisine göre “iPhone X” diye bir modelin geleceğine inanmak pek mümkün değil ancak daha derin düşünüldüğünde gerçekten de iPhone’un 10. yıldönümüne özel olarak sunulacak iPhone modelinin iPhone X olarak adlandırılması oldukça mantıklı duruyor. Peki ama neden?

10 rakamının karşılığı Roma rakamlarında “X”tir. Apple’ın iPhone’un 10. yılına özel bir telefon mahiyetinde bir iPhone çıkarma amacı gütmesini böyle bir adlandırma ile yapması gerçekten de oldukça mantıklı duruyor.

iPhone 7 ve 7 Plus’ın güncellenmiş hallerinin iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olarak adlandırılması ise genel olarak pek mantıklı durmuyor. Çünkü böyle bir şey olursa, bir bakıma iPhone 7s ve 7s Plus harcanmış olacak. Ancak, Apple’ın kablosuz şarj özelliğini bu modellerine de ekleyeceği ve bu özelliği destekleyebilmek için cihazların kasasına belirgin değişikliklere gideceği yönünde pek çok rapor ve sızıntı gördük.

iPhone-8-Plus iPhone X ve iPhone 8: Apple'ın Yeni iPhone Modellerini Adlandırmasındaki Detaylar!

Öyle ki, cihazın etrafını çepeçevre saran çerçevenin paslanmaz çelik olacağı dahi ima edildi. Hal böyle olunca donanımsal pek çok özelliği iPhone 7 ve 7 Plus’a benzer olan modellerin kasasının kısmen değişecek olması modellerin adlandırılmasının iPhone 7s ve 7s Plus olmasının önünde bir engel. En azından Apple’ın şimdiye kadar “S” serilerinde böyle bir tasarımsal değişim görülmedi. İşten buradan yola çıkarak, bu yıl “S” serisi iPhone modellerinin gelmeyeceğini, doğrudan iPhone 8 ve 8 Plus’ın geleceği tahmin ediliyor.

teknik destek