Şimdi yükleniyor

iPhone X ve iPhone 8’in Suya, Sıçramalara ve Toza Dayanıklılık Derecesi iPhone 7 ile Aynı

iPhone X Su Direnci

iPhone X ve iPhone 8’in Suya, Sıçramalara ve Toza Dayanıklılık Derecesi iPhone 7 ile Aynı

Apple’ın web sitesindeki iPhone 8 ve iPhone X ürün sayfalarında göre, aygıtlar kontrollü laboratuvar koşullarında test edilerek 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP67 derecesini elde etmişler. Yani yeni iPhone modellerinin suya, sıçramalara ve toza dayanıklılık derecesi iPhone 7 ile aynı.

IP67’nin ilk rakamsal değeri toz, ikinci rakamsal değeri ise su direncini göstermektedir. IP6x ile gösterilen “6” rakamı toz direnci toza karşı en yüksek seviyedir. Bu nedenle iPhone 8 ve iPhone X’in toza karşı oldukça dirençli olduklarını söyleyelim.

teknik destek

IPx7’deki “7” rakamı ise su direnci derecesidir ve laboratuar koşullarında test edilen iPhone X’in ve iPhone 8’in (ayrıca iPhone 8 Plus) 30 dakika boyunca bir metreye (3.3 feet) kadar su altında direnç gösterebilmesi anlamına gelir. IPx7, IPx8’in altındaki ikinci en yüksek derecedir.

Apple, tüm cihazlarının suya, sıçramalara ve toza dayanıklılığının kalıcı olmadığını ve normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda bu direncin azabildiği konusunda uyarıyor. Özellikle su teması sonucu cihazların garanti dışı kaldığını da hatırlatalım.

Apple’ın yeni iPhone’larının, Samsung Galaxy cihazlarıyla eşleşen IP68 su direnci derecelendirmesine sahip olabileceğini gösteren söylentiler vardı ancak bu söylentiler doğru çıkmadı.

teknik destek