iPhone X’i Bekleyen Müşteriler Apple’da Kayba Neden Oldu!

Apple 2017 Dönemi

Apple, akıllı telefon pazarının en büyük parçalarından birisi ve Kantar Worldpanel’in paylaştığı verilere göre Apple, Ağustos-Ekim 2017 döneminde bir kayıp yaşadı. Kantar Worldpanel’e göre kullanıcılar iPhone 8 veya iPhone 8 Plus’ı satın almak yerine iPhone X’i beklemeyi seçtiği için bu kayıp oluştu ve özellikle ABD’de iOS kullanıcıları tarafında yüzde 7.6’lık bir düşüş meydana geldi.

teknik destek

İngiltere’deki iOS kullanıcıları sayısında yüzde 8.5, Japonya’da yüzde 6.9, Almanya’da yüzde 1.6, Fransa’da yüzde 0.6, İtalya’da yüzde 0.5 ve Avustralya’da yüzde 0.2’lik bir düşüş yaşandı. ABD’de iOS kullanıcı sayısında yüzde 7.6’lık bir düşüş yaşanırken bu Android’e yaradı ve Ağustos-Ekim 2017 döneminde Android kullanıcı sayısında yüzde 8.2’lik bir artış yaşandı.

Akıllı Telefon Mobil İşletim Sistemi Kullanım Oranı 2017

Geçen yılın Ekim ayının bitişiyle birlikte bu üç aylık dönemde, Avrupa’daki ve ABD’deki iOS kullanıcı sayısının oranı yüzde 30.1 olarak tespit edilmişti. Bu oran Apple için iki yıldan fazla süredir yaşadığı iPhone kullanıcı sayısının bir göstergesiyi. iPhone X’in gelişi büyük bir heyecan yarattı ve bu istatistiğe yansıdı. Çünkü, 2017 yılının aynı döneminde iOS kullanıcısı sayısı yüzde 35.3’e yükseldi ve geçen iki yılda yaşanan kayıp büyük oranda önlenmiş gibi duruyor.

Apple, birçok ülkede düşüş yaşarken Çin’de bu dönemde yüzde 0.5’lik bir artış görüldü ve bunun şirketin Çin pazarındaki genişletme çabalarının bir sonucu olarak görülüyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Çinli uygulama geliştiricilerinin diğer ülkelere ve diğer mobil işletim sistemlerine kıyasla daha çok satan uygulamalar yaptıklarını söylemişti.

iPhone X’in piyasadaki yerinin alışının üstünden artık bir ay geçti ve Apple için akıllı telefon satışları son derece ümit verici duruyor. iPhone X’in ilk üç haftada iPhone 8 ve iPhone 7 Plus’a oranla daha fazla satış rakamına ulaştığı IHS Markit tarafından aktarılmıştı. TrendForce’a göre, güçlü iPhone X talebi, Apple’ın dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmak için özellikle de Samsung’un önüne geçmesinde önemli ölçüde yardımcı olacak.

müşteri hizmetleri