Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Apple’a Olan Maliyeti Belli Oldu!

iPhone X

iPhone X’in Apple’a Olan Maliyeti Belli Oldu!

Son Güncelleme tarihi 16 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iPhone’un 10. yılına özel olarak çıkan ve iPhone X olarak adlandırılıp iPhone 10 olarak lanse edilen Apple’ın yeni amiral gemisi özellikleri ile göz dolduruyor. Dünyanın en güvenli ve en kullanışlı yüz tanıma sistemi Face ID‘si, eşsiz tasarım formu ve performansı ile şu anda dünyanın en iyi akıllı telefonu olan iPhone X fiyatıyla da cep yakıyor.

ABD satış fiyatı 999 dolar olarak duyurulan iPhone X’in Apple’a olan maliyeti merak ediliyordu ki bu soru Apple tarafından olmasa da araştırmacılar tarafından parça analizi yapılarak cevaplandı.

Parçaları pek çok firma tarafından üretilen ve Foxconn’da yani Çin’de bir araya getirilen iPhone X’in toplam parça maliyetinin 412,75 dolar olduğu açıklandı.

iPhone X’in en pahalı parçası ise Samsung tarafından üretilen ve tedarik edilen 5.8 inçlik OLED ekran. Bu OLED ekranın Apple’a olan maliyeti 80 dolar. İkinci en pahalı parça ise Toshiba’nın tedarik ettiği 45 dolarlık NAND depolama birimi.

3GB RAM’in maliyeti 24 dolar olarak açıklanırken Apple tarafından tasarlanan A11 Bionic çipin üretim maliyeti 29 dolar. Ancak çipe Qualcomm tarafından eklenen model üretim maliyetini 44 dolara çıkarıyor. Aygıtın 3D sensörünün 25 dolara mal edildiği ve gövdeyi çepeçevre saran camın fiyatının 18 dolar olduğu belirtiliyor

Elbetteki iPhone X 64GB’ın toplam maliyetini etkileyen pek çok faktör mevcut. Ar-Ge çalışmaları, pazarlama bütçesi, lisans ödemeleri gibi. Sonuç olarak Apple kendi karını da koyarak en ucuz iPhone X’i 999 dolarlık fiyat etiketi ile sundu.

teknik destek