İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X’in Çok Konuşulan TrueDepth Kamera Sisteminin Yer Aldığı Alan Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iPhone X‘in tasarımının resmi olarak ortaya çıkmasından birkaç ay önce her şeyi ile sızdırılmış olmasından dolayı, birçok kişi, ön kamera ve yüz tanıma sisteminin bulunduğu Apple’ın yeni TrueDepth kamera sisteminin yer aldığı bu minik alanla veya bir diğer deyiş ile çentikle ekranın genel görünümü arasında nasıl bir yaklaşım göstereceğini merak ediyordu.

teknik destek

iPhone X, resmi olarak tanıtıldı ve aygıtın üst kısmındaki bu çentikle ekranın genel görünümü arasında Apple’ın nasıl bir yaklaşım gösterdiğinin cevabını artık biliyoruz. Apple, en yeni amiral gemisi modeli ile ilgili yeni arayüz yönergelerini uygulama geliştiricileri için kullanıma sundu ve bu yönergede, uygulamaların tasarımının ekranın tamamını doldurmasını sağlayacak şekilde tasarlanması öneriliyor;

Ana ekran öğelerini kapatmayın ve bu öğelere özel olarak dikkat edin. Ekranın üst ve alt tarafına siyah çubuklar/barlar yerleştirerek ana ekrana erişmek için aygıtın yuvarlak köşelerini, sensör çentiğini (TrueDept kamera) veya göstergesini gizlemeye çalışmayın. Bu alanlara özellikle dikkat çekmek için parantez, çerçeve, şekil veya talimat metni gibi görsel süslemeler kullanmayın.

iPhone X Üst Kısım

Özetle Apple, geliştiricilerin ekranın üstünde veya altında siyah çubuklar koyarak bu alanlara müdehale etmesini istemiyor.

Apple, gezinme çubuğu, tablolar ve koleksiyonlar gibi sistem tarafından standart olarak sağlanan arayüz (UI) öğelerini kullanan çoğu uygulamanın, aygıtın yeni form faktörüne otomatik olarak uyum sağladığını söylüyor. Uygulamanın arka planı ekranın kenarlarına kadar uzanıyor ve arayüz öğeleri ekran ile uyumlu olacak şekilde konumlandırılıyor.

İçeriğin, iPhone X’in oval ekran kenarları, sensör yuvası (TrueDepth kamera sistemi alanı) veya kaydırma işareti göstergesi tarafından kırpılmadığından veya gizlenmediğinden emin olmak için, tüm uygulamalar App Store’da aşağıdaki görseldeki yönerge doğrultusunda kontrol edilecek.

iPhone X Arayüz Dizaynı

Apple, geliştiricilere ekranın alt kısmında veya köşelerinde, ana ekrana dönmek için alt kenardan yukarıya doğru kaydırma gibi hareketleri engellememesi için etkileşimli hareketler yerleştirmemelerini de öneriyor.

Ekranın alt kısmında ve köşelerinde etkileşimli kontrol hareketlerini yerleştirmekten kaçının. Kullanıcılar, ana ekrana ve uygulama değiştiriciye erişmek için ekranın alt kenarından yukarıya doğru uzun ve kısa kaydırma gibi hareketleri kullanırlar ve bu hareketler, bu alanda uyguladığınız özel uygulama içi hareketleri iptal edebilir.

Apple’ın web sitesinde, Mesajlar ve Apple Music gibi yerleşik olarak gelen uygulamaların arayüzünün iPhone X’de nasıl görüneceğine ilişkin pek çok örnek bulabilirsiniz.

iPhone X Uygulamalar

Apple’ın iPhone X’in tanıtımı ve pazarlaması için oluşturduğu oyunların ekran görüntüleri dışında, uygulamaların manzara modunda nasıl görüneceğine dair herhangi bir görüntü yok.

 

Xcode’daki iOS simülatörünü kullanan bazı geliştiriciler, iPhone X’in manzara modunda uygulamalarının nasıl görüneceği ile ilgili ekran görüntülerini paylaştılar ve pek çok kişi bu moddaki görünüme ilişkin endişelerini dile getiriyor.

Geliştirici Thomas Fuchs tarafından paylaşılan bir görüntüde, Apple’ın iPhone X’in manzara modunda Safari’nin çok kötü göründüğü görülüyor. Çünkü Apple, TrueDepth kamera sisteminin yer aldığı alanın/çentiğin web sitelerinin görünümünü engellememesi için ekranın soluna ve sağına çubuklar eklemiş.

Neyse ki, Safari’deyken manzara modunda ekranın sağındaki ve solundaki çubukların hangi renkte görüneceği websitesindeki temel renklere göre otomatik olarak belirleniyor. Mesela ağırlık olarak siyah renkte olan bir web sayfasını Safari’de açtığınızda bu çubuklar siyah oluyor. Bunun farkını yukarıdaki ve aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Fotoğraflar, videolar ve oyunlar için TrueDepth kamera sisteminin yer aldığı çentik isteğe bağlı olarak içerik ile bütünleşik olarak sunuluyor. Kullanıcı, ekrana iki kez hafifçe dokunduğunda içerik çentik ile bütünleşiyor.

Ekrana iki kez dokunmadan önce;

Ekrana iki kez dokunduktan sonra;

iPhone X Fotoğraf Görüntüleme

Elbetteki iPhone X’in oldukça yeni olan tasarım formu, iPhone X’i satın almayı düşünen pek çok kullanıcıyı tedirgin ediyor ancak önemli uygulama geliştiricilerinin (Facebook, Twitter v.s.) aygıtın piyasaya çıkmasından önce uygulamalarını iPhone X’e göre uyarlayacaklardır. Diğer uygulama geliştiricileri de, aygıtın piyasaya çıkmasından kısa süre sonra gerekli uyarlamaları yapacaklardır.

teknik destek