İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X’in Face ID’si OnePlus 5T’nin Yüz Tanıma Özelliğine Karşı!

iPhone X’in sahip olduğu yeni biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olan Face ID’ye kullanıcıların adapte olabilmelerinin üstünden bir ay daha uzun bir zaman geçti. Face ID, Touch ID’nin yerini alarak, iPhone X’in parmak izinden ziyade kullanıcıların yüzünü kullanarak cihazın kilidini açmalarını sağlıyor.

teknik destek

MacRumors, Face ID’nin Touch ID’ye karşı başarılı olup olmadığını, OnePlus 5T gibi cihazlarda yer alan benzer yüz tanıma teknolojilerine karşın ne durumda olduğunu görmek için minik bir test gerçekleştirdi.

Testte, Face ID’nin daha iyi çalıştığı ve en az Touch ID kadar başarılı olduğu görülürken bazı yadsınamaz sorunların olduğu da hissediliyor. Mesela iPhone X’i yan tutarken Face ID’yi kullanmak mümkün değil. Aynı zamanda, cihaz düz bir zemindeyken yüzünüzü tanıtma noktasında sorun yaşanabiliyor. Son olarak, güneş gözlüğü, şapka veya yüzünüzü örten atkı veya eşarp ile kullanırken yüzünüzü tanıyamadığı zamanlar oluyor.

Face ID’nin bu başarısız olduğu noktalar diğer yüz tanıma tekniklerini kullanan akıllı telefonlarda geçerli değil. Samsung’un yüz tanıma özelliğine sahip cihazları gibi OnePlus 5T, yüz tanıma özelliğine sahip ve parmak izi algılayıcı ile eşleştirilmiş çoklu biyometrik sistemleri kullanıyor.

Face ID, rakip cihazların kullandığı yüz tanıma seçeneklerine kıyasla daha üstün güvenlik yöntemleri sunuyor. OnePlus ve Samsung gibi şirketlerin cihazlarının ön tarafındaki kamerasına dayanan ve 2D tarama yapan yüz tanıma teknolojilerine kıyasla, Face ID kızılötesi kamera ve nokta projektörü vasıtasıyla 3D tarama yapıyor.

3D tarama yeteneğine sahip olmadan yüz tanıma teknolojisine sahip olan OnePlus 5T’nin bu özelliği Face ID’ye kıyasla daha hızlı ancak hemen hemen tüm ışık koşullarında (düşük ışık veya karanlık dahil) çalışabilen Face ID gibi düşük ışıkta çalışmıyor. Ayrıca, gerçek bir güvenlik sunmaktan öte yalnızca kolaylık sunuyor. Bu nedenle şifreleri veya mobil ödemeleri doğrulamak için kullanılamıyor.

Güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo, Face ID’nin sahip olduğu teknolojiye Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin yetişmesinin önünde yıllar olduğunu söylediği ve OnePlus 5T ile iPhone X arasındaki yüz tanıma teknolojisinin oldukça farklı olduğu görüldü. Face ID ne kadar yüksek güvenlik ve kolaylık sunuyor olsa da kimi kullanıcı bu yeni teknolojiye adapte olmakta sorun yaşadıklarını ve Touch ID’nin daha kullanışlı olduklarını söylüyorlar.

Sevilsin veya sevilmesin, hatta nefret edilsin Face ID kalmaya devam edecek ve 2018 iPhone modellerinde daha geniş olarak konumlandırılacak. Öyle ki, yakın gelecekte Face ID’nin iPad Pro, Mac gibi cihazlarda da konumlandırılacağı yönünde söylentiler mevcut.

MacRumors’un yaptığı test videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri