Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Maliyeti Belli Oldu!

iPhone X Maliyet

iPhone X’in Maliyeti Belli Oldu!

Son Güncelleme tarihi 8 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

TechInsights’dan elde edilen verilere ve bugün Reuters tarafından paylaşılan tahminlere göre, iPhone X’in Apple’a maliyeti yaklaşık 357,50 dolar. Amerika’da 999 dolar fiyat etiketi ile mağazaların raflarındaki yerini alan iPhone X’in brüt kar marjı yüzde 64 ve iPhone 8’in yüzde 59 olan brüt kar marjından daha yüksek bir kar marjı sunuyor.

teknik destek

TechInsights’a göre, iPhone X’deki bileşenlerin birçoğu iPhone 8’den daha pahalı. Örneğin 5.8 inç uçtan uca ekran, iPhone 8’in 36 dolar olan 4.7 inç ekranına kıyasla 65,50 dolarlık bir maliyete sahip. iPhone X’in paslanmaz çelik şasisi, iPhone 8 için 21,50 dolarlık şasisine kıyasla 36 dolarlık bir maliyetle karşımıza çıkıyor.

iPhone 8’in piyasaya sürülmesinin ardından, ham bileşen maliyetinin tahmini 247,51 dolar, iPhone 8 Plus’ın ise 288,08 dolar olduğu duyurulmuştu. Bu tahminler bir araştırma firması olan IHS Markit’ten geldi, bugün iPhone X’e ait maliyet analizi tahmini ise TechInsights şirketinden geldi.

TechInsights ve IHS gibi şirketlerin bileşen maliyet tahmini yaparken yalnızca ham bileşen fiyatına bakıyorlar ve araştırma geliştirme, yazılım, reklamcılık ve dağıtım gibi diğer iPhone üretim giderlerini hesaba katmıyorlar. Bu yönü ile iPhone X için yapılan bu maliyet tahmini cihazın Apple’a olan net maliyet tahminini sunmuyor. Apple CEO’su Tim Cook’a göre, maliyet tahminleri genellikle “gerçeklikten çok daha farklı” oluyor.

teknik destek