Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Öne Çıkan 50 Özelliği!

iPhone X Özellikleri

iPhone X’in Öne Çıkan 50 Özelliği!

Apple, onlarca yeni özelliğe sahip yeni amiral gemisi akıllı telefonu olarak iPhone X’i resmi olarak tanıttı. Amiral gemisi iPhone X, ABD’denin başı çektiği 1. dalga ülkelerde 3 Kasım’a kadar piyasaya çıkmayacak ve bu nedenle Türkiye’ye gelmesinin Aralık ayını bulacağı kesin.

En merak edilen iPhone modeli olan iPhone X’in öne çıkan 50 özelliğini bu yazımızda sizin için bir araya getirdik.

teknik destek

[toc]

iPhone X’in Öne Çıkan 50 Özelliği

Tasarım

iPhone-X-Tasarım iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

1 Cam Gövde: iPhone X’in önünde ve arkasında şimdiye kadar bir akıllı telefonda kullanılan en sağlam cam yer alıyor. Yedi katmanlı boyama işlemi hassas tonlara ve opak bir görünüme olanak veriyor. Yansıtıcı optik katman ise renklerin çok daha iyi görünmesini sağlıyor ve yağ tutmayan kaplama sayesinde parmak izleri ve lekeler kolayca silinebiliyor.

2 Paslanmaz Çelik Şerit: iPhone X’in çevresini saran ve tasarıma güç katan Apple imzalı paslanmaz çelik yer alıyor.

3 Tüm Ekran: iPhone X, neredeyse uçtan uca ekrana sahip ve sadece TrueDepth kamera sistemi için ekranın üstünde küçük bir çentik var. Ekranın etrafında ince çerçeveler bulunuyor ve Ana Ekran düğmesi kaldırıldı.

4 Yan Düğme: Apple, iPhone X’de Kilit Düğmesi’ni daha uzun hali ile kullanıma sundu ve bu düğmeni Yan Düğme olarak adlandırdı. Siri’yi etkinleştirmek için bu düğmeye basılı tutun veya Apple Pay işlemine onay vermek için çift tıklayın.

5 Yeni ivmeölçer

6 Yeni jiroskop

Super Retina HD Ekran

iPhone-X-Ekran iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

7 5.8 inç Ekran: Bu, şimdiye kadarki en büyük iPhone ekranı. Bununla birlikte, uçtan uca tam ekran tasarımı sayesinde iPhone X, iPhone 8 ile iPhone 8 Plus arasında bir boyutta ve ağırlıkta. Bu nedenle, iPhone X, maksimum ekran boyutuna ve tek elle kullanılabilirliğe sahip bir akıllı telefon için en iyi seçim olarak öne çıkıyor.

8 OLED: iPhone X, geliştirilmiş renk doğruluğu, yüksek kontrast oranı ve gerçek siyah renk gibi avantajları olan OLED ekranlı ilk iPhone’dur.

9 True Tone: iPhone X, ekranın rengini ve yoğunluğunu ortam ışığının renk sıcaklığına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar. Örneğin, loş ışıklı bir odada duruyorsanız, ekran daha sıcak ve daha yeşili görünür. Bulutlu bir günde dışarıda iseniz, ekran daha akıcı ve daha gösterişli görünür.

10 HDR: iPhone X, gerçek bir Yüksek Dinamik Aralıklı (High Dynamic Range) ekrana sahiptir. Dolby Vision ve HDR10’da filmler ve şovlar izleyebilirsiniz.

11 2436 × 1125 piksel: iPhone X en yüksek çözünürlüklü iPhone ekranına sahip. İnç başına 458 piksel düşüyor.

12 1.000.000:1 kontrast oranı

13 Uyandırmak için dokunun

Ön Kamera

iPhone-X-Ön-Kamera iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

14 TrueDepth Kamera Sistemi: Ön kamera sistemi, bir kızılötesi kamera, ışık projektörü, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, hoparlör, mikrofon, 7 megapiksel kamera ve nokta projektörden oluşuyor. Bu kamera sistemi, Face ID yüz tanıma, Selfie için Portre Modu ve Animoji için kullanılıyor.

15 Face ID: Apple, iPhone X’de Touch ID’yi Face ID ile değiştirdi. Cihazın kilidini açmak veya Apple Pay için kimliğinizi doğrulamak için Face ID kullanılıyor. Apple, yüz tanıma sisteminin bir yabancı tarafından aşılabilmesinin milyonda bir ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

16 Selfie’ler için Portre Modu: Portre Modu, TrueDepth kamera sistemi sayesinde iPhone X’in ön kamerasında da destekleniyor.

17 Animoji: Animoji, Apple’ın iPhone kullanıcısının yüz ifadesine dayanan emoji tarzı karakter setidir. Animoji, gerçek zamanlı yüz ifadelerini algılamak için birkaç yeni 3D algılayıcı sensöre sahip olan iPhone X’in yeni TrueDepth kamera sisteminden faydalanıyor.

Arka Kamera

iPhone-X-Arka-Kamera iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

18 Daha büyük ve daha hızlı 12 megapiksellik sensörler

19 Dikey hizalandırılmış çift lensli kamera

20 Çift Optik Görüntü Sabitleme: iPhone X, geniş açı ve telefoto lensleri için optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir.

21 Yavaş Senkronlu Dörtlü LED’li Gerçek True Tone Flash: Yavaş Senkron (Slow Sync), düşük bir enstantane hızıyla kısa strobe darbesini birleştirir. Düzgün bir şekilde maruz kalmış daha parlak ön planda bir nesne istediğinizde düşük ışıkta yardımcı olur. Flaşın aydınlatması, sıcak noktaları azaltmaya yardımcı olan iki kat daha üniforma kadar.

22 Geliştirilmiş Görüntü Sinyali İşlemcisi: Apple, yeni görüntü sinyali işlemcisinin fotoğrafları, insanların hareketine ve ışık koşullarına benzer şekilde sahnedeki unsurları algıladığını söylüyor ve bunları çekmeden önce de kameranızı optimize ettiğini belirtiyor. Ayrıca gelişmiş piksel işleme, geniş renkli çekim, daha hızlı otomatik odaklama ve daha iyi HDR fotoğrafları sunuluyor

23 Apple Tarafından Tasarlanan Video Kodlayıcısı: Daha düşük dosya boyutları için HEVC sıkıştırma ile gerçek zamanlı görüntü işleme.

24 60 FPS’de 4K video kaydı

25 240 FPS’de 1080p slo-mo video kaydı

26 Geliştirilmiş video sabitleme

27 Telefoto Lens için Daha Büyük ƒ / 2.4 Diyafram Aralığı: iPhone X’in telefoto lensi, pozlamayı ve alan derinliğini etkileyen doğrudan etkileyen daha geniş bir ƒ / 2.4 diyafram değerine sahiptir. iPhone 7 Plus’daki telefoto lensi ile bu lens karşılaştırıldığında, iPhone 7 Plus’ın telefoto lensi ƒ / 2.8 diyafram değerine sahiptir.

28 Düşük ışıkta daha iyi yakılaştırma

29 Geliştirilmiş Portre Modu

30 Portre Işığı: Apple, yeni Portre Işığı özelliği ile yüz yapısının ışıkla nasıl etkileşime geçtiğini hesaplamak için gelişmiş algoritmalar kullandığını söylüyor. Daha sonra bu veriler, Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Kontur Işık, Sahne Işığı ve Sahne Işık Mono gibi aydınlatma efektleri oluşturmak için kullanılıyor.

31 Artırılmış gerçeklik için yapılmış özel kalibre

32 Daha derin pikseller

Pil

iPhone-X-Pil iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

33 Kablosuz Şarj Etme: iPhone X, Qi standardına dayalı kablosuz şarjı destekliyor. Aygıt, Apple’ın yaklaşmakta olan AirPower şarj istasyonu veya Mophie, Belkin ve Incipio gibi aksesuar üreticilerinin üçüncü parti şarj aksesuarları ile bir şarj pedine konularak endüktif bir şekilde şarj edilebiliyor.

34 Hızlı Şarj Etme: iPhone X, hızlı şarj özelliğine sahiptir. Bu, ayrıca satılan Apple’ın 29W, 61W veya 87W USB-C Güç Adaptörleri’ni kullanarak 30 dakika içinde yüzde 50 şarj edilebileceği anlamına geliyor.

35 Daha Uzun Pil Ömrü: iPhone X, iPhone 7’den iki saat daha uzun pil ömrüne sahip.

Performans

iPhone-X-Performans iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

36 A11 Bionic: Apple’ın en yeni çipi, iPhone 7 ve 7 Plus’taki A10 Fusion çipine göre yüzde 25 daha hızlı iki performans çekirdeğine ve yüzde 70 daha hızlı olan dört yüksek verimli çekirdeğe sahip.

37 M11 hareket yardımcısı çip

38 Nöral Sistem: Apple, A11 Bionic çipindeki Nöral Sistem ile insanları, yerleri ve nesneleri tanıyan çift çekirdekli bir tasarım olduğunu söylüyor. Nöral Sistem, saniyede 600 milyara kadar işlem yapabiliyor.

39 Apple Tarafından Tasarlanan Daha Hızlı GPU: Apple, A11 Bionic çipinin bir parçası olan yeni üç çekirdekli grafik işlemcisinin, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’daki A10 Fusion çipinden yüzde 30 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Kablosuz Bağlantı (Wireless)

40 Okuyucu Modu Özellikli NFC

41 Bluetooth 5.0: Bluetooth 5.0, Bluetooth 4.2 ile karşılaştırıldığında dört kat aralık, iki kat hız ve sekiz kat daha yüksek yayın iletisi kapasitesi sunmaktadır.

Konum

42 Galileo Desteği: Galileo, Birleşik Devletler hükümetinin sahip olduğu Küresel Konumlama Sistemi (GPS) sistemine bir alternatif olan Avrupa’nın Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemi (GNSS)’dir.

43 QZSS Desteği: Quasi-Zenith Uydu Sistemi, Japonya’da alınıp alınabilen Global Positioning System (GPS) için bir uydu temelli artırma sistemidir.

iOS 11’deki iPhone X’e Özgü Özellikler

iPhone-X-iOS-11 iPhone X'in Öne Çıkan 50 Özelliği!

44 Daha Yalın Durum Çubuğu: Durum Çubuğu’nun sol tarafında saat, sağ tarafında Wi-Fi gücü, hücresel sinyal gücü ve pil seviyesi gösteriliyor.

45 Siri için Yan Düğme’ye basılı tutun

46 Ekran Görüntüsü Alma: iPhone X’de ekran görüntüsünü almak için Yan Düğme’ye + Ses Seviyesi Yükseltme düğmesine aynı anda basmak gerekiyor.

47 Uygulamaları kapatmak için hızlıca kaydırın

48 Çoklu görev ekranı görüntülemek için hızlıca kaydırın ve durun

49 iPad’e benzer Dock dizaynı

50 Clips Uygulamasındaki Yeni Selfie Modu: Clips’i bir iPhone X ile kullanırken, kullanıcılar 360 derecelik hareketli manzaralardan birine sokmak için cihazdaki TrueDepth ön kamera sistemini kullanacak yeni bir “Selfie Scenes” özelliği var.

iPhone X, 27 Ekim Cuma gününden itibaren ön siparişe sunulacak ve 3 Kasım Cuma günü sınırlı sayı ile sınırlı mağazada piyasaya sürülecek.

Cihaz, Amerika Birleşik Devletleri’nde sırasıyla, 64GB için 999 dolar ve 256GB için 1.149 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

teknik destek