İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X’in Pahalı Olmasının Nedeni!

iPhone X’in ekran kalitesine derinlemesine bakıldığında, yeni çıkan modelin şu anda piyasada bulunan en iyi ekrana sahip  akıllı telefon olduğunu ve bunun sebebinin, Samsung’un donanım ve Apple’ın yazılım kalibrasyonunun bir karışımı sayesinde olduğu görülüyor. Kore’nin birçok teknoloji firması, iPhone X’i bu kadar gelişmiş bir teknoloji parçası yapmak için  uğraşmış olsa da, başka analizlere göre her bir bileşenin fiyatı, cihazın yüksek fiyat ile birlikte gelmesinin sorumlusu olarak gösteriliyor. iPhone X’e özel olarak üretilen ekran ve dokunmatik modüllerin, IHS’ye göre en az 110 dolar, aletin alüminyum çerçevesi ve cihazın gövdesini oluşturan tüm parçaları içeren arka kısımın ise 61 dolarlık bir maliyeti olduğu görülüyor.

iPhone X

iPhone X’de yüz tanıma özelliğini sağlayan TrueDepth kamera sistemi, baseband işlemcisi ve RF yonga seti neredeyse 16,70 dolar fiyatı ile en ucuz bileşenlerden birisi oluyor. RF alıcı vericisi ve güç yönetimi IC fiyatı ise 18 dolar. Genel olarak, iPhone X’in tüm maliyeti 370,25 dolar ve IHS’ye göre bu tahmin, TechInsights tarafından yapılan tahmine oldukça yakın. Cihaz için toplu parça satın alırken toplam 357,50 dolar olan maliyet bunları destekler nitelikte.

En ucuz iPhone X, 64GB’lık depolama kapasitesiyle 999 dolara satılıyor. Bu nedenle, Ar-Ge, pazarlama ve ürün geliştirmeyle ilişkili diğer operasyonlar ile ek maliyetlere rağmen Apple’ın cihaz üzerinde çok büyük bir kâr sağladığı görülüyor.