Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Pil Ömrünü İki Katına Çıkarmak Mümkün!

iPhone X Pil Ömrü

iPhone X’in Pil Ömrünü İki Katına Çıkarmak Mümkün!

Son Güncelleme tarihi 12 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

En sonunda iPhone’da OLED ekrana geçiş yapan Apple’ın şimdiye kadarki en pahalı akıllı telefonu olan iPhone X‘in pil ömrünü iki katına çıkarmanın mümkün olduğu ortaya çıktı. Peki bu nasıl yapılacak?

teknik destek

iPhone X Pil Ömrünü Artırma

Apple’ın iPhone 8’e kıyasla daha büyük bir pile yer verdiği iPhone X’de normal kullanımda bir günü çıkarmak çok kolay. Ancak bu durum sıradan bir kullanıcı için geçerli. Aktif bir kullanıcı için iPhone X’in onlara bir gün süren pil dayanımı sunması mümkün değil.

AppleInsider ekibi, OLED ekranın yapısından faydalanarak iPhone X’in pil ömrünü artırmak adına bazı testler yaptı. Bu testlerin sonunda iPhone X’in pil ömrünün hemen hemen iki katına çıktığı ortaya çıktı. Bunu yapmanın yolu ile iOS 11’in Karanlık Mod bir diğer deyiş ile Dark Mode olarak bilinen “Akıllı Tersine Çevir” özelliğini kullanmaktan geçiyor. OLED ekranların siyah renklerde daha az güç tükettiği bilinen bir gerçek ve iOS 11‘in bu özelliğinin kullanarak iPhone X’in pil ömrünü etkin bir şekilde artırmak mümkün oluyor.

AppleInsider, Akıllı Tersine Çevir özelliğini aktif edip, ekran parlaklığını en yüksek seviyeye getirdikleri iPhone X’i yüzde 100 oranında şarj ettikten sonra Safari’de Reddit sayfalarında gezinmeye başlıyorlar. Reddit’in kullanılma sebebi ise iOS 11’in Akıllı Tersine Çevir özelliğinin sorunsuz kullanılabiliyor olmasından geçiyor. Çünkü bu özellikle birlikte Reddit kullanıldığında sitenin arka planı siyah ve yazıları beyaz oluyor.

[affiliate_news id=”25174″]

3 saatin sonunda iPhone X’in pil seviyesi yalnızca yüzde 15 oranında düşüyor. Aktif özellik değilken benzer şekilde kullanımda ise pil seviyesi yüzde 72 seviyesinde düşüyor. Elbetteki bu farkın temel nedeni OLED ekran ve OLED ekranı bu şekilde kullanmak mantıklı bir seçim değil. Ancak pil tasarrufunun gerektiği durumlarda iOS 11’in Akıllı Tersine Çevir özelliğinin iPhone X’in OLED ekranı ile kullanmanın oldukça mantıklı olduğunu söylemek mümkün.

AppleInsider, bu testin dışında iPhone X’in pilini daha verimli kullanmak için de farklı testler gerçekleştirmiş. Bunun için kolay bir yöntem olan duvar kağıdının siyah tonlu olarak seçilmesi tercih edilmiş ve testin sonucu oldukça başarılı. Apple’ın sunduğu siyah duvar kağıdını kullandığınızda pil seviyesi yüzde 77’ye düşerken, varsayılan iOS 11 duvar kağıdı ile yüzde 61’e düşüyor.

Testin sonunda ise OLED ekran ile iPhone X’in pilinin en çok tüketen renklerin beyaz ve mavi olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle özellikle varsayılan olarak saat 22:00’dan veya tercihe bağlı olarak aktif edilebilen Night Shift özelliğini etkinken iPhone X’i kullanmanın pil ömrüne olan etkisinin olumlu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

teknik destek

1 yorum

comments user
Emre AY

iPhone X harika bir cihaz, pili biraz daha iyileştirilmeli bence

Yorumlar kapalı.