Şimdi yükleniyor

iPhone yetkisiz müdahale ne demek

iPhone yetkisiz müdahale ne demek

iPhone yetkisiz müdahale ne demek

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

teknik destek

iPhone yetkisiz müdahale ne demek ya da telefonda yetkisiz müdahale nedir sorusuna yanıt arayacağız. Telefon garanti dışı mı kaldı?

Yetkili müdahale, cihazın ilgili yetkili servisinde onarım yapılması. Yetkisiz yerlerde yapılan müdahalelerde oluşacak zararların kullanıcı kaynaklı olarak bildirilir. Arızalı ve garantili ürünlerde çıkan tüm arızalarda ilgili servisin bakması gerekiyor. Servis ilk kontrolü ilgili sorunu test ederek kayıt eder. Sonra cihaz garanti durumu ve yetkisiz onarım var mı diye cihaz incelenmeye alınır.

Sıvı teması nasıl anlaşılır?

Sıvı temaslarında tespit: yakın zamanlı her telefonlarda bir sıvı bandı vardır. Bu band kullanıcı kaynaklı durumlarda analize yarar. Su geçirmeyen veya dayanıklı olan modellerde dikkate alınır. İlgili bantta garanti dışı kalacak bölgeye ulaşıldığında garanti kapsamı dışında onarım yapılacak.

Garanti süresinin bitmesi Cihazın garantide onarım süresi dolduysa yine de servisinde ücretli olarak onarım yapılabilir. Tabi servis fiyatları daha yüksek olmakta. Çoğunlukla orjinal parçalar kullanılıyor.

iPhone-yetkisiz-mudahale-ne-demek-3 iPhone yetkisiz müdahale ne demek
iPhone yetkisiz müdahale ne demek

Apple iPhone yetkisiz müdahale ne demek?

Apple yetkili servisi size telefona dışarıdan müdahale olduğunu mu söyledi? Bu sorun sizin veya bir başkası tarafından cihaza dış müdahale edildiği anlamını taşır. Hiç bir şekilde garantili telefonu onarmazlar. Ama kesinlikle bir işlem yapılmadığından eminseniz veya su teması yani sıvı temasının olmadığını söylüyorsanız o zaman yapılabilecek üç işlem var. Hadi aşağıdaki maddeleri inceleyim…

  • Servisten şikayet kaydı oluşturun ve tekrar başka bir yetkili tarafından incelenmesini isteyin
  • Apple’ ı arayınız ve şikayet kaydı bırakınız
  • Tüketici hakem heyetleriyle iletişime geçiniz.

Son madde genelde kesin çözüme ulaştırıyor. Ama cihaz incelemesini tarafsız bir servisten yapılmasını istiyorlar ve alınan tutanakla işlem başlatıyorlar. Sorun kullanıcı hatasına giriyorsa bir işlem yapılmıyor ve bir ücret çıkabiliyor.

teknik destek