İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’a 2018 Yılında Göz Tarama (İris Tarama) Özelliği Geliyor

iPhone 5s ile tanıştığımız Touch ID’nin güvenlik açısından çığır açtığı bir gerçek. Fakat Apple, boş durmuyor. Güvenliği her zaman ön planda tutan şirket, 2018 yılında yine iPhone kilit açma konusunda önemli bir güvenlik teknolojini devreye sokacak.

İlk olarak 2014 yılında gündeme gelen göz tarama (iris tarama) teknolojisini iPhone’a getirmeye hazırlandığı ile ilgili raporlar gelmeye başladı. DigiTimes’ın raporuna göre Apple, 2018 yılında çıkacak iPhone’a bu özelliği ekleyecek.

Samsung’un yakında tanıtılacak olan yeni amiral gemisi Galaxy Note 7’de göz tarama özelliğinin gelecek olması Apple’ı harekete geçirmiş görünüyor. Apple’ın bu teknolojiyi kullanması bu konuda bir yarışın olacağını gösteriyor.

Göz tarama  teknolojisi, en az parmak izi kadar güvenli bir teknoloji. Göz bebeğinin etrafındaki düz renkli halka olan İris, bütün insanlarda farklı. Bu sebeple güvenlik açısından göz tarama önemli bir teknoloji. Akıllı telefonlara bu özelliğin gelecek olması gerçekten büyük bir yenilik.

Fakat bu teknolojinin ne kadar sağlıklı çalışacağı bilinmiyor. Düşük ışıklı ortamlardaki performansı merak konusu. Ayrıca alkol tüketen kullanıcılarının göz bebeklerindeki genişleme göz taramasını olumsuz etkileyebilir.

DigiTimes’ın raporunun doğru olup olmadığı belli değil. Çünkü Apple ile tahminler konusunda sicili çok parlak değil. Ona göre daha güvenilir bilgiler veren KGI analisti Ming-Chi Kuo da Apple ile ilgili göz tarama özelliğinden bahsetmişti. Fakat Kuo’nun bu konuda verdiği tarih 2017 yılıydı.

Konu ile ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Sizce Apple göz tarama teknolojisine geçmeli mi ?