Şimdi yükleniyor

iPhone’a Akıllı Pil Yönetim Sistemi Geliyor!

iPhone 8

iPhone’a Akıllı Pil Yönetim Sistemi Geliyor!

Apple bir süredir, kendi pil yönetimi çipleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Apple donanıma ek olarak, cihazlarındaki pil ömrünü arttırmak için geliştirilmiş bir yazılım üzerinde de çalışmalar yapıyor. Ortaya çıkan yeni bir patent, Apple’ın yakın gelecekte pil yönetimini daha akıllı hale getirmek istediğini gösteriyor. Bu akıllı pil yönetimi iOS’a veya macOS’a gelecek olursa, iPhone’ların veya Mac’lerin patlamasının önlenmesi gibi potansiyel tehlikeler de bertaraf edilmiş olacak.

Apple, 4 Nisan’da “Uyarlanabilir Pil Ömrünü Arttırma” adını verdiği bir patenti aldı.

teknik destek

Patent detaylarına bakıldığı zaman, iPhone, iPad veya Mac (MacBook, MacBook Pro, MacBook Air) gibi pilden beslenmek zorunda olan Apple cihazlarının, çeşitli pil parametrelerini yorumlanabileceği ve ardından pil ömrünü arttıracak bir akıllı güç yönetimi sisteminden yararlanabilinecek bir yazılımı açıklıyor. Bu akıllı güç yönetim sitemi, kullanıcının söz konusu cihazı tekrar şarj etmeye başlamasına kadar ve şarj etmesi anında da faaliyetini sürdürüyor.

Apple şu anda, bir iPhone veya iPad’de pil ömrünü arttırma imkanını “Düşük Güç Modu” adını verdiği bir özellikle kullanıcılarına sunuyor. Ancak Apple’ın aldığı bu patent, cihazın pil ömrünün arttırılması için kullanıcıdan herhangi bir onay alınmaksızın, arka planda çalışacak bir yazılım teknolojisine dayanıyor. Dahası Apple, işletim sisteminde çalışan adaptif pil ömrünü arttırma (ABLE) adını verdiği bu teknolojisinin, pil ömrünü arttırmak için sürekli olarak kalan pil kapasitesini analiz edeceğini ve aktif olarak pil tüketimini buna göre adapte edeceğini söylüyor.

iPhone-Akıllı-Pil-Yönetim-Sistemi iPhone'a Akıllı Pil Yönetim Sistemi Geliyor!

Apple, “Bu akıllı pil yönetim sistemi ile kullanıcının kullanımına göre güç yönetimi yapılıyor ve pilin bitmesine yaklaşıldıkça cihazın performansını düşürülerek pil ömrü arttırılmaya çalışılıyor. Geleneksel sistemlerin çoğu, yalnızca çok düşük pil seviyesine ulaşıldığında böylesi bir güç yönetimi eylemi gerçekleştirirler. Bazen bu tespit çok geç kalır ve güç yönetimi tutarsız olur.” diyor.

Herhangi bir anda, pil ömrü tüketimini tahmin etmek için ABLE sistemi, kullanıcının davranışını, pil kullanımını ve pilin şarj geçmişini analiz ediyor. Sistem, kullanıcının geçmişteki şarj ve deşarj oranları hakkında da bilgileri saklıyor, mevcut deşarj oranının beklenen paremetreler dahilinde olup olmadığını ve pilin bir sonraki beklenen şarj döngüsüne kadar devam edip edemeyeceğinin tespitini yapıyor.

iPhone-Akıllı-Pil-Yönetim-Sistemi-Apple iPhone'a Akıllı Pil Yönetim Sistemi Geliyor!

ABLE sistemi ayrıca, yüksek oranda enerji kullanımı yapan işlemlerin, pil düzeyini ve pil seviyesini tahmin edebiliyor ve bu tahminlerine dayalı olarak, bu işlemlere izin verilip verilmeyeceği konusunda sistemi bilgilendiriyor. Yüksek pil tüketimini önlemek için içerik indirme, video izleme veya sistem güncellemeleri gibi belirli görevler otomatik olarak ertelenebiliyor.

Sistem, pil durumu bilgilerine ve geçmişteki pil verilerine erişmenin yanı sıra, kullanıcı eylemlerini yorumlayabiliyor. Apple, bu sistem ile, bir uçağa binmek için bilet kullanan bir kullanıcıya iPhone’unun uçuş modunu etkinleştirmek üzere uyarıda bulunulacağını aktarıyor. ABLE sistemi, uçak yolculuğu sırasında cihaz üzerinde yoğun enerji tüketen işlemler azaltacak, en azından bunu sağlamaya çalışacak bir yapıya sahip olacak.

Mesela kullanıcı bir kafeye gidip, Apple Pay ile kahvesini aldığında, iPhone kullanıcının pil ömrünü etkilese bile kahvesini içerken onun haber veya cihazdaki herhangi bir oyunu oynamak isteyebileceği tahmin ediliyor ve cihazın performansı arttırılıyor. Benzer eşkilde, iPhone kullanıcısının ne zaman işyerinde ya da bir filmi izlediği tespit edilebiliyor ve buna göre pil tüketimi ayarlanabiliyor.

Apple-Akıllı-Pil-Yönetim-Sistemi iPhone'a Akıllı Pil Yönetim Sistemi Geliyor!

Tüm bunlar, kullanıcının pil ömrü durumu ve deşarj oranları hakkında bildirimlerle rahatsız edilmeden gerçekleşiyor. Sistem, kullanıcı onayı olmadan pil ömrünü otomatik olarak ve son derece akıllı bir şekilde optimize ediyor.

Apple, aldığı patentin açıklamasında, “her kullanıcının cihazı üzerinde farklı davranışı ve hareketlere sahiptir. Kullanıcı düzeyinde güç yönetimi sistemi, her kullanıcının davranışlarını öğrenebilecek ve kullanıcıdan herhangi bir talimat almaksızın, bu kullanıcının yaşam tarzına göre adapte olabilecek” diyor.

En önelisi ise, kullanıcının cihazda ne yaptığıyla ilişkin yeterli bilgi elde edilecek ve iPhone’un aşırı ısınmamasından sistem otomatik olarak emin olacak. Yani, bu akıllı pil yönetim sistemi ile pilin patlaması önlenebilir. Özellikle, Samsung’un Galaxy Note 7 fiyaskosu sonrası bu sistemin oldukça önemli olduğunu bilmek gerekiyor.

Son olarak, akıllı pil yönetim sitemi, cihazın şarj cihazına olağan bir şekilde bağlı olup olmadığını da tespit edebilme yeteneğine sahip olacak. ABLE sistemi, şarj cihazının cihaza bağlı olduğu anda şarj etme görevinin yerine getirilip getirilmeyeceğini belirleyebilecek.

Böylesine akıllı bir pil yönetim sisteminin iOS ve/veya macOS’a ne zaman dahil edileceği belli değil ancak Apple’ın pil kapasitesini arttırma zorunluluğu olmaksızın, cihazlarındaki pil ömrünü arttırmak istediği açıkça anlaşılıyor. Yakın zamanda alınan bu patent, Apple’ın pil ömrü üzerinde önemli çalışmalar yaptığını gösteriyor.

teknik destek