Şimdi yükleniyor

iPhone’a ByLock Yüklenebilir mi? İşte Uzman’ından Cevabı!

img_5822

iPhone’a ByLock Yüklenebilir mi? İşte Uzman’ından Cevabı!

Son Güncelleme tarihi 25 Ekim 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Malumunuz 15 Temmuz kalkışmasından beri ülkemiz teknoloji alanında da büyük oyunların oynandığına şahit oluyor. Bu noktada en önemli detay ise terör örgütü tarafından kullanılan ByLock uygulaması olmuş durumda.

Bu uygulama ile teröristler, referans sistemine dayalı yeni üyelik oluşturabiliyorlar ve üyelikler bir alt  kademede yer alan kişi veya kişilerle kriptolu yani şifreli mesajlaşabiliyorlar. Örgütün bu yol ile örgütiçi ve örgütdışı gizliliği yükseltmeyi hedeflediğini belirtelim. Çünkü hiçbir zaman kendi mesajlaşma servisinizin verdiği gizlilik seviyesini bir WhatsApp, iMessage veya diğer popüler markaların servislerinde bulamazsınız.

Son günlerde bu uygulama ile ilgili konuşulan konu ise örgütün iPhone‘larda ByLock uygulamasını kullanamadığı ve hal böyle olunca Android cihazların ByLock uygulaması için bir silah haline geldiği. En azından gazeteci Abdurrahman Şimşek’in iddiası bu yönde. Öncelikle konuya tümüyle tekniki anlamda yaklaşılacak olursa bunun imkansız olduğunu, her hali ile özel olarak dizayn edilen bu uygulamanın iPhone’a bir App Store kullanılmadan rahatça aktarılabildiğini belirtelim.

Elbetteki bu herhangi bir uygualamayı App Store’dan indirmek ve yüklemek kadar kolay değil ama sanıldığı kadar da zor değil. İhtiyaç olan Jailbreakli veya Jailbreaksiz yani kodları kırılmış beya kırılmamış, çalışan bir iPhone. Ardından ihtiyaç olan ise Cydia Impactor programı. MacOS, Windows ve Linux platformları için kullanılabilir olan bu program sayesinde App Store’da yer almayan, gelişimi tamamlanmış, legal veya illagal iOS uygulamalarını kolayca iPhone’a drop yani aktarma yapabiliyorsunuz.

Elbetteki aktarma yapabilmeniz için uygulamanızın Apple Developer Center üzerinden sertifikalandırılması gerekiyor ki bu da oldukça kolaydır. Sertifikalandırma işleminin ardından .IPA uzantılı uygulama dosyasını rahatlıkla iPhone’a aktarabilirsiniz.

Aktarım işlemi uygulamanın boyutuna göre 3-4 dakika sürer ve ardından sanki bir App Store’dan indirilmiş uygulama gibi kolayca kullanılabilir hale gelir.

Şimdi durum genel olarak bundan ibaret olduğu için iPhone kullanıcılarını ByLock kullanamaz olarak görmek emniyet birimlerini aldatmaktan veya yanlış yönlendirmekten başka bir şey değildir. Bu konuda durumun izahını umuyoruz ki doğru ve yanlış anlaşılır hali ile dile getirmemişizdir.

Önemli Hatırlatma: Haber kaynak gösterilemeden alıntılanamaz veya paylaşılamaz. Kaynak göstermeyenler hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

teknik destek

1 yorum

comments user
Emrah

peki App Store ‘den mi indirildi, yoksa örgüt üyelerinin yaptığı gibi flash bellek ile mi indirildiği nasıl tespit edilecek? ve bu tespit yapılırsa karşı tarafta onay verilerek yazışma yapılıp yapılmadığı nasıl tespit edilecek?

Yorumlar kapalı.