İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’da Fotoğraf Çekme Deneyiminizi Yükseltecek 6 Kamera İpucu

Çok düşük megapiksele dayanan kameralardan günümüzdeki yüksek magapikselli kameralara kadar iPhone’un kamera noktasında büyük bir gelişim gösterdi. Bu gelişim ile fotoğraf kalitesinde hissedilir düzeyde bir artış yakalanmış oldu. Apple bu noktaya gelinebilmesi için iPhone’un kamerasına muazzam kaynaklarını ayırdı. Bugün, 800’den fazla Apple mühendisi sadece iPhone’un kamerasını geliştirmek için çalışıyor. Elbetteki tüm bunların yanında satın alınan kamera teknoloji şirketleri ve yatırımları mevcut.

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle son amiral gemi olan iPhone 6s, 12 megapiksel kamerası ile fark yaratıcı detayda fotoğraflar yakalayabiliyor. Hızlı ve kullanışlı kamera arayüzü ile iPhone’lar kesinlikle mobil fotoğrafçılık için oldukça iyi birer araç olarak görülüyor ki zaten en çok kullanılan mobil fotoğraf makinesi olarak da anılıyor. Peki ya bu aracı daha iyi hale getirmek, çok daha iyi fotoğraf çekmenin yolları var mı? Cevabı oldukça basit, evet var.

Bugün sizlerle iPhone’unuzun kamerasından daha iyi faydalanmanızdan fotoğrafları özelleştirebilmeye kadar birkaç yöntemi paylaşacağız.

Fotoğraf ve Video Çekimlerinde EarPods’u Kullanın

Apple’ın EarPods kulaklığı, göründüğünden çok daha fazla özelliğe sahip. Apple’ın EarPods kulaklığı ile de fotoğraf çekebilirsiniz. Onun tuşlarını bir deklanşör gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca video kaydı başlatmak veya durdurmak gibi yollarda da kullanabilirsiniz.

Pozlama ve AE / AF Kilidini Kullanın

Yıllardır iPhone kullanıyor olsanızda, onun kamerasının bu özelliğinden habersiz olabilirsiniz. iPhone’un kamerasından en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz bu özellik oldukça iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak.

Şimdi iPhone kameranızı başlatın ve AE / AF kilidi etkinleşene kadar odaklanmak istediğiniz herhangi bir noktada ekrana basılı tutun. Kilidin etkin hale gelmesi ile birlikte pozlamayı ayarlamak için parmağınızı ekranda aşağı veya yukarı kaydırın.

Izgarayı Etkinleştirin

iPhone-Kamera-Izgara

Fotoğrafçılığın bel kemiği, üçte bir kuralı. iPhone’da bu kurala uyabilmek için ızgarayı kullanabilirsiniz. Izgarayı etkinleştirmek için Ayarlar > Fotoğraflar ve Kamera > Izgara seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

Fotoğraf Görünümünü Kişiselleştirin

iPhone-Fotograflar

Bu eğlenceli özellik yaygın olarak bilinmemektedir. Fotoğraflarınızı görüntülerken “Yıllar” seçeneğinde görüntülemeyi seçerseniz oldukça seçkin bir mozaik görüntüde tüm fotoğraflarınızı yıllara göre görüntüleyebilirsiniz.

Zemin Çekimlerinde iPhone’unuzu Ters Tutun

iPhone-Fotograf-Cekim-Onerileri

Eğer ki zemin çekimi yapıyorsanız iPhone’unuzu ters tutmanız daha iyi kareler yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Yakaladığınız kare ne kadar başarılı olursa olsun muhakkak üzerinde bir düzenleme yapmanız onun daha iyi olmasını sağlayacaktır. Hangi fotoğrafınızı düzenlemek istiyorsanız açın ve sağ üst köşede yer alan “Düzenle” seçeneğine tıklayın. Aşağıda yer alan görseldeki butona tıklayın.

iPhone-Fotograf-Duzenleme

Şimdi fotoğrafınızı ışık, renk ve S-B modlarında düzenleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Ali Ali 18 Ağustos 2016

    Arkadasım Turkiyede sadece iki apple yetkili servisi var. ( telefonundan apple destek hattini ara ögren)İkiside istanbulda digerleri bu degisimi yaptıginda apple telefonunun garantisi bozulur. Ancak yapan servis kendi servisinin garantisini verir. Eger apple orjinal serviste yaptirdiysan ya degistirirler yada yeni telefon verirler. Diger servislerde ise güçlü bir servis ise sozunu tutar yani Allaha emanetsin. Ben apple serviste 1 saate degistirdim. Hicbir sorun yasamadim 6 aydir kullaniyorum. Ama benimle birlikte birkac bekleyen daha vardi baska yerlerde degisen ve ekrani duzen tutmayan.

  2. Alihan Ylmz Alihan Ylmz 24 Nisan 2016

    merhaba ben iphone 6s kullanıcısıyım ve bnm telefonumun camı kırıldı ve ben yaptırmak icn en yakın yetkili servise gittim ve 680tl karşılıgında camını yaptırdım alalı 2 hafta oldu ve telefonumun dokunmatıgı iyi basmıyor ve kırılmaz camda var ben kırılmaz camdan şüpelenıyorum onun icin basmıyor olabilir diye ben şu an ne yapabilirim yardm ve geri götursem acaba benden yine bir maliyet alırlarmı mi ??

Yorumlar kapatıldı.