Şimdi yükleniyor

iPhone’da İnternet Paketi Hızla Tükenenlere Çözüm Önerileri

iPhone XS İnternet Hızı Eski iPhone Modellerine Fark Atıyor!

iPhone’da İnternet Paketi Hızla Tükenenlere Çözüm Önerileri

Son Güncelleme tarihi 15 Aralık 2018 by Müşteri hizmetleri

Artık evinizdeki veya ofisinizdeki internet bağlantısından daha çok hattınıza tanımlı internet paketini kullandığınızın farkındasınızdır. En azından, gününün büyük çoğunluğunu dışarıdan geçiren biriyseniz her gittiğiniz yerdeki Wi-Fi şifresini talep etmekle veya kullanılabilir bir bağlantı bulmakla uğraşanlardan değilseniz durum tam olarak bu şekildedir. Şu anda Türkiye için ortalamanın üstünde bir mobil internet paketi tüketen kullanıcı sınıfındasınız. Hele ki bir de iPhone’unuzu kimi zaman modem olarak yani “Kişisel Erişim Noktası” olarak kullanıyorsanız, durum daha da vahim halde ve ortalamanın üstünde yer alıyorsunuz diyebiliriz.

teknik destek

Tüm dünyada, yavaş yavaş herhangi bir hız sınırlaması olmaksızın sınırsız veya 50-100GB’ları bulan mobil internet paketleri operatörler tarafından yaygınlaştırılırken ülkemizde böylesi internet paketlerini almak büyük külfet. Diğer akıllı telefonlarının aksine, iPhone’ların daha fazla internet paketi tükettiği yönünde bazı iddialar da mevcutken durum biraz daha içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Aslında kullanım alışkanlığınıza göre değişen bir durum bu ve yine de iPhone’ların bazı alışkınlıkların önünü kolayca açtığı baz alındığında evet, iPhone’lar diğer akıllı telefonlara göre daha fazla internet paketi tüketebiliyorlar diyebiliriz.

Siz de iPhone’unuzda internet paketinizin hızla tükendiğinden şikayetçiyseniz aşağıdaki önerileri dikkate alarak bu durumu sonlandırabilirsiniz.

1) Videolara Dikkat Edin!

LTE’ye geçiş yapılmasıyla birlikte, YouTube gibi video paylaşım platformlarında video izleme kaliteleri artık pekte düşük kalitede tutulmuyor. Bu herkes için hoş bir durum olsa da internet paketi tarafında aslında hiçte iyi değil. YouTube’da izlediğiniz herhangi bir video, izleme kalitesine ve uzunluğuna göre 20MB ile 1GB’ı bulan, hatta daha fazla boyutlarda paket tüketimi yapabilir.

Sürekli iPhone’unuzdan video izleyen biriyseniz sizin için durum daha da ciddi olabilir. Bunu önlemek için izlediğiniz videoların kalitesini sürekli tatmin edici düşüklükte tuttuğunuzdan, Facebook-Twitter gibi uygulamalardaki otomatik video oynatma özelliğinin hücresel erişimde kapalı olduğundan emin olmalısınız.

2) Önemsiz Uygulama Bildirimlerini Kapatın

Emin olabilirsiniz ki, dünya bildirimler olmadan da dönüyor. iPhone’da gerekli gereksiz pek çok uygulamadan bildirimler alıyor olabilirsiniz. Her uygulama bildirimi gerek pil ömrünüzden gerekse ufak ufakta olsa internet paketinizden götürürler. Bu sebepledir ki, Ayarlar > Bildirimler menüsü üzerinden gereksiz uygulamalar için bildirimleri kapatmalısınız. Unutmayın, damlaya damlaya göl olur! 🙂

 

3) Önemsiz Uygulamalar için Hücresel Veri Kullanımını Kapatın

iPhone’unuzu elinize aldığınızda internet paketinizin bittiği mesajı ile sık sık karşılaşanlardansanız, Ayarlar > Hücresel menüsünden uygulamalara özgü olarak hücresel veri kullanımlarını analiz edebilir ve önemsiz olarak görülebilecek uygulamalar için veri kullanımını kapatabilirsiniz.

4) Hücresel Veri ile Uygulama Güncellemek veya İndirmek Pişmanlıktır

Varsayılan olarak, iOS’ta 100MB ve üzeri uygulama güncellemeleri veya indirmeleri hücresel veri ile yapılmaz ancak mesela 95MB’lık bir uygulama güncellemesi veya indirmesi hücresel veri ile yapılabilir.

Bunu engellemek için Ayarlar > iTunes ve App Store menüsü üzerinden Hücresel Veri’yi Kullan seçeneğini kapalı konuma getirdiğinizden emin olun. Böylece otomatik olarak herhangi bir uygulama güncellemesi veya indirmesi yapılmayacaktır.

5) Wi-Fi’ı Sürekli Etkin Tutun

Mobil internet paketinizi çoğu zaman farkında olmadan tüketiyorsunuz. Özellikle de evinizde veya ofisinizdeyken Wi-Fi’a bağlı olduğunuzu düşünerek HD kalitede videolar izleme keyfini yaşıyorsunuz ve o da ne? Wi-Fi bağlantınız etkin değil ve kullanımlarınızı mobil internet paketiniz üzerinden yapmışsınız…

Bunun önüne geçmek için Wi-Fi bağlantısını sürekli etkin tutmanızı öneririz.

teknik destek