Şimdi yükleniyor

iPhone’da Konum Servislerinin Açık Olması Pili Etkiler mi?

iphone-konum-servisleri

iPhone’da Konum Servislerinin Açık Olması Pili Etkiler mi?

Son Güncelleme tarihi 27 Haziran 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iPhone’lar 9 yılda eşsiz gelişimleri ile göz kamaştırsalar da halen daha pil ömrü yönünden etkin bir tatmin ediciliğe sahip değiller. Bu kimisine göre iPhone’ların pil kapasitesi ile ilgili kimisine göre ise iOS’la. iOS’un eşsiz bir deneyim sunan yönü elbetteki eşsiz bir pil performansı sunmasını da sağlıyor. Ancak yine de yolundan gitmeyen bir şeyler var ki yeri geliyor kullanımda iPhone’un pil ömrü son derece düşük kalıyor.

iPhone’un pil ömrünü optimize etmek için bazı şeyleri gözden geçirmek gerekiyor. Bu noktada en önemli şeylerden birisi ise Konum Servisleri. Varsayılan olarak etkin iOS’ta Konum Servisleri etkin durumdadır. Böylece kimi uygulamalar konumunuza erişim sağlayabiliyorlar. Bu ne kadar önemli derseniz sürekli seyahat halindeyseniz ve navigasyon, harita sizin için ayrılmaz bir parçanız ise, sürekli yer bildirimi yapıyorsanız veya konumunuza dayalı web sonuçları görmek istiyorsanız, evet sizin için önemli.

Konum Servisleri’nin etkin olmasının bir diğer önemi ise iPhone’u Bul uygulaması ve Arkadaş Bul uygulamasıdır. Bu uygulamalar sayesinde mesela iPhone’unuzu kaybetmeniz durumunda onu bulabilmeniz mümkün oluyor. Genele bakıldığı zaman ise Konum Servisleri’nin iPhone’un pilinin önemli ölçüde etkilediğini söylemek mümkün. Tercihe dayalı olarak Konum Servisleri’ni etkinleştirmek veya etkinleştirmemek ise sizin elinizde.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsü üzerinden Konum Servisleri’ni kapatabilirsiniz. Hatta önemsiz ve sürekli konumunuzu kullanan uygulamaları tek tek görüp bunlara özel ayarlama yapmanız da mümkün. Ancak genel olarak Konum Servisleri’ni normalde kapalı tutmanızı öneririz. İhtiyaç durumunda zaten dilediğiniz zaman bu özelliği etkinleştirmeniz mümkün. Böylece iPhone’un pil ömrünü oldukça iyi derecede iyileştirmiş olacaksınız.

teknik destek