Şimdi yükleniyor

iPhone’da Mobil Veri Tüketimi Nasıl Azaltılır?

iPhone Hücresel Veri

iPhone’da Mobil Veri Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Apple’ın sevilen akıllı telefonu iPhone pek çok kişi tarafından büyük bir beğeniyle kullanılıyor. Özellikle artık kullanıcılar iPhone’ları üzerinden pek çok işlemleri gerçekleştirdiği için mobil veri tüketimi iPhone cihazlarında oldukça fazla oluyor. Peki iPhone’da mobil veri tüketimini azaltmak mümkün mü? Elbette ki mümkün. İşte iPhone’da mobil veri tüketimini düşürmenin yolları.

Öncelikle iPhone’da kullanmakta olduğunuz mobil internetin takibi için pek çok operatör bunu artık bildirim merkezine eklenen bir araçla yapılabiliyor. Bu şekilde bildirimlerinizi görüntülerken mobil internet paketlerinden kalan internet miktarını da görebilirsiniz. Ayrıca mobil operatörler ek bir araç sunmadıklarında App Store üzerinde sunulan ve mobil veri miktarı takibi yapabilen pek çok uygulamayı indirip deneyebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamalar mobil veri kullanımınızı da sınırlandırma imkanı da sunuyor.

teknik destek

Ayrıca iPhone’unuza herhangi bir ek program indirmeden Ayarlar > Hücresel seçeneğinden hangi uygulamaların hücresel verinizi kullanabileceğini seçebilirsiniz. Böylelikle dışarıda olduğunuzda kullanmadığınız uygulamalar mobil verinizi kullanmaz ve paketinizden düşme olmaz.

Son zamanlarda pek çok kullanıcı müziklerini online müzik dinleme platformlarından dinliyor. Eğer ki siz de Apple Music, Spotify ve diğer uygulamalar üzerinden online müzik dinliyorsanız mobil veri kullanırken dinlediğiniz müziğin kalitesini düşürerek bu sayede daha az mobil internet tüketimi yapabilirsiniz. Ayrıca takip ettiğiniz listelerin güncellemelerini de sadece Wi-Fi ağını kullanarak yapabilirsiniz.

Sosyal medya uygulamalarında da bazı ayarlar yaparak mobil internet tüketiminizi azaltmak mümkün. Kullanıcıların özellikle Facebook, Instagram ve YouTube kullandığı düşünüldüğünde videoları yüksek kalitede sadece Wi-Fi bağlantı noktasında izleyebilir ve bu sayede mobil veri tüketiminizi düşürebilirsiniz.

Son olarak Apple’ın iOS 9 sürümüyle birlikte getirdiği Wi-Fi yardımı özelliğini de kapatarak hücresel verinizden tasarruf edebilirsiniz. iOS 9’dan itibaren gelen Wi-Fi Yardımı özelliğiyle birlikte düşük Wi-Fi bağlantılarından kullanıcıların işleri aksamasın diye otomatik olarak hücresel veri tüketimine başlanıyor. Bu özelliği kapatmak için ise Ayarlar > Hücresel adımlarını izleyerek en attından Wi-Fi Yardımı seçeneğini kapatarak habersizce gerçekleşen mobil internet tüketiminin önüne geçilebilir.

teknik destek