iPhone’da Rahatsız Etme Özelliği Nasıl Kullanılır?

iphone-rahatsiz-etme

Pek çoğumuzun gördüğü ama kullanmadığı bir iOS özelliği, Rahatsız Etme. Aslında işleri kolaylaştırıcı bir özellik ama iPhone kullanıcıları ya bu özellik hakkında yeterince bilgi sahibi değiller ya da ayarlamalarını tam olarak yapamadıkları için kullanımda sorunlar çıkıyor.

teknik destek <

Biz de bugünkü yazımızla iPhone’da Rahatsız Etme özelliğinin nasıl kullanıldığına ve detaylarının neler olduğuna açıklık getirmek istiyoruz.

iPhone Rahatsız Etme Özelliği (iOS Cihazlar için)

Kontrol Merkezi üzerinde yer alan ay simgeli ikon ile özelliği kolayca etkinleştirebilirsiniz. Rahatsız Etme’yi etkinleştirdiğiniz anda cihazınız kilitliyken aramaların ve uyarıların sesi kapatılacak ve durum çubuğunda bir ay simgesi gözükecektir.

img_0133

Öncelikle Ayarlar > Rahatsız Etme menüsü üzerinden özelliğin tüm detaylarına yakından bakalım.

img_0134

Elle seçeneğini etkinleştirdiğiniz özellik açılacaktır. Zamanlanmış özelliği sayesinde Rahatsız Etme özelliğininin belirlediğiniz saatte aktif hale gelmesini ve yine belirlediğiniz saatte deaktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

İsterseniz her ne olursa olsun özelliğin filtrelenmesine takılmayacak kişi veya kişileri seçebilirsiniz. Eşinizi, annenizi, babanızı veya kardeşinizi bu kısımdan ekleyebilirsiniz. Böylece mesela eşiniz sizi aradığında özellik etkin dahi olsa filtreye takılmayacak, direk arama bildirimini görebileceksiniz.

Yinelenen Aramalar özelliği ise acil durumlarda kurtarıcı bir vazife görüyor. Mesela sizi birisi ısrarla ararsa -ki bu Apple tarafından üç dakika içerisinde aynı kişiden gelen ikinci bir arama olarak belirlenmiştir- arayan kişinin arma bildirimini göreceksiniz.

Özellik etkinken iPhone’un sessiz olması durumunu yani gelen arama ve uyarıların engellenme durumunu de özelleştirebilirsiniz. Mesela her zaman seçeneğini etkinleştirirseniz iPhone kilidiniz açık dahi olsa bildirim almazsınız. Yalnızca iPhone kilitliyken seçeneğini etkinleştirirseniz arama bildirimi ve uyarılardan sadece iPhone’unuz kilitliyken haber almazsınız.

Elbetteki özellik açıkken gelen aramalar veya uyarılar özelliği kapatmanız durumunda size bildirilecektir. Yani hiçbir şeyi kaçırmış olmayacaksınız 😉

müşteri hizmetleri

2 Comments

  1. İponede rahatsız etme modu aktif iken WhatsApp ve viverden sesli arama geliyor

Comments are closed.