iPhone’da WhatsApp’ın Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

WhatsApp-Uctan-Uca-Sifreleme

iPhone WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliği: WhatsApp son dönemlerde yaptığı atılımlarla adından söz ettirir olmuş durumda. Dün yaptığı en yeni ve mesajlaşma olayını baştan sona değiştiren devrim niteliğindeki uçtan uca şifreleme yani kriptolu mesaj özelliğini tüm dünyada kullanıma sunması büyük taktir aldı.

teknik destek

Önce uçtan uca şifreleme nedir, kriptolu mesaj nedir buna değinelim. WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliğinin temel mantığı belirttiğimiz gibi kripto anlamına gelmektedir ve kriptoyu günümüzde genel de istihbarat servislerinin ve önemli bürokratların kullandıklarını sık sık duyarız. Bu iletişimde bir bakıma maksimum güvenlik anlamına geliyor. Şöyle ki, iletişim aracınızın verileri özel bir teknoloji ile şifreleniyor. Özetle bu şifreli veriler kimin eline geçerse geçsin çözmesi hemen hemen imkansız diyebiliriz. Hatta örnek vermek gerekirse “1ßø0%©ø” bu size bir anlam ifade ediyor mu? Bu WhatsApp’ın kriptolama yani şifrelemesine somut bir örnek ve “merhaba” anlamına geliyor.

WhatsApp’ta mesajlaşma güvenliğini en iyi düzeye getirmek için böyle bir aım atmış durumda ve isteyen kullanıcıların mesajlarını uçtan uca şifreleme teminatı sunmaya başlamış durumda.

Elbette ki bu özellik kimimize kendini belli edecek şekilde gelmiş olsa da pek çoğumuz için sessiz bir şekilde kullanıma sunuldu. Biz de bunu baz alarak, hazırladığımız bu haberimizde iPhone için WhatsApp’da uçtan uca şifreleme özelliğini nasıl aktifleştireceğinize değinmek istiyoruz.

Öncelikle WhatsApp’ınızın güncel olduğuna ve 2.12.1 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Buraya kadar her şey tamam ise öncelikle iPhone’unuzun ana ekranında WhatsApp uygulamasını açın. Ekranınızın en altındaki menüde yer alan Ayarlar menüsüne tıklayın. Ardından Hesap menüsüne ve Güvenlik seçeneğine tıklayarak devam edin. Bu ekranda uçtan uca şifreleme hakkında bir açıklamanın yer aldığını göreceksiniz. Bu uçtan uca şifreleme özelliğinin sizin için kullanılabilir olduğu anlamına geliyor. “Güvenlik Bildirimlerini Göster” seçeneğini aktif ederek bir kişinin güvenlik kodunun değişmesi durumunda bilgi bildirimi alabilirsiniz.

IMG_3503

WhatsApp her ne kadar bu özelliği tüm dünyada, her kullanıcısı için kullanıma sunmuş olsa da her sohbet için varsayılan olarak kullanılabilir değil. Bu noktada siz hangi kişi ile sohbetlerinizi şifrelemek istiyorsanız o sohbet için bu özelliği aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için de herhangi bir sohbet penceresinde, kişinin üst, orta kısımda yer alan ismine dokunmanız gerekiyor. Birden fazla seçeneğin geleceği ekranda Şifreleme başlığı dikkatinizi çekecektir. Buradan o sohbet için veya aynı şekilde diğer sohbetleriniz için şifrelemeyi aktif hale getirebilirsiniz.

IMG_3504

Özelliğin kısmi olarak kullanılabilir oluşu da gözümüzden kaçmadı. Her ne kadar WhatsApp güncel olsa da sohbet için şifrelemeyi aktif hale getirmek istediğimiz de “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar uçtan uca şifreli değildir çünkü —- WhatsApp’ını güncellemedi.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Panik yapmanıza gerek yok. Özellik henüz yeni ve zamanla tam olarak kullanıma sunulacaktır.

IMG_3505

Uçtan uca şifreleme hakkında daha fazla detaya WhatsApp’ın kendi sayfasından ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri