Şimdi yükleniyor

iPhone’da Windows XP Nasıl Çalıştırılır? (Jailbreaksiz)

iPhone Windows XP

iPhone’da Windows XP Nasıl Çalıştırılır? (Jailbreaksiz)

Son Güncelleme tarihi 31 Mart 2022 by Teknoloji Haber

Geçtiğimiz günlerde, iPhone 7 üzerinde Windows XP’nin çalıştırıldığını sizlerle paylaşmıştık. İlk başlarda büyük bir şaşkınlık yaratan bu adım zamanla “acaba nasıl yapılıyor”a dönüşmüş durumda. Biz de bugün bu nasıl yapılır kısmını açmaya ve iPhone’unuzda Windows XP’yi nasıl çalıştırırsınız bunu paylaşacağız.

teknik destek

Öncelikle bu yazımızın kaynağının AppleFoni Forum olduğunu ve forum üyesi yusuf’un paylaşımı olduğunu belirtelim. Şimdi gelin adım adım iPhone’da Windows XP nasıl çalıştırılır buna bakalım.

Birkaç önemli hatırlatma;

  • Bu işlem için Jailbreak’e gerek yoktur. Ancak Jailbreaksiz cihazlarda Windows XP sorunsuz olarak 7 gün çalışacaktır. Bu sürecin ardından çalışmayacaktır. Yeniden çalıştırmak isterseniz aynı işlemi tekrarlamak durumunda kalacaksınız.
  • iPhone 7 Plus üzerinde kendi denemelerimizi yaptık ve Windows XP’nin sorunsuz çalıştığını gözlemledik. Elbetteki iPhone modeline göre farklı durumlar oluşabilir.
  • Bu işlem için minimum iOS sürümünün iOS 10.2 olması gerektiğini de belirtelim.

iPhone’da Windows XP Nasıl Çalıştırılır?

Adım 1: Öncelikle buradan devam ederek iBox isimli .IPA uzantılı yazılımımızı bilgisayarımıza veya Mac’imize indirelim.

Adım 2: Buradan devam ederek özel entegre edilmiş Windows XP yazılımını bilgisayarımıza veya Mac’imize indirelim.

Adım 3: Yazılımları iPhone’umuza aktarmak için kullanacağımız yardımcı uygulama olan Cydia Impactor’u ise buradan devam ederek indirebilirsiniz.

Adım 4: iPhone’unuzu lightning bağlantı kablosunu kullanarak bilgisayarınıza veya Mac’inize bağlayın ve Cydia Impactor’ü açın. Bu noktada Cydia Impactor iPhone’unuzu görecektir. Gördükten sonra birinci adımda indirdiğimiz iBox yazılımını Cydia Impactor’ün üstüne sürükleyip bırakın. Bu adımda sizden Apple Kimlik bilginiz ve parolanız istenilecektir. Kendi veya geçici olarak açtığınız Apple Kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek devam edin.

Adım 5: iPhone’unuzun bağlı olduğu bilgisayarınızdan veya Mac’inizden iTunes’i açın. iTunes yüklü değilse buradan indirebilirsiniz.

Adım 6: iTunes’den iPhone’unuz > Uygulamalar menüsüne gidin ve iBox yazan yere tıklayıp indirdiğini XP dosyasını .zipten çıkartarak iBox’un üzerine sürükleyip bırakın.

Adım 7: Şimdi iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi menüsüne gidin ve beklemede olan sertifikanın üstüne dokunarak onaylayın.

Adım 8: iPhone’unuzun ana ekranında yer alan iBox uygulamasını açın ve sol üstte yer alan “+” düğmesine dokunun ve rastgele bir isimlendirme yapın.

Adım 9: Uygulamanın “Startup Disk” kısmından HDD’yi seçin.

Adım 10: Drives kısmından “+” ikonuna dokunup HDD’yi seçip onaylayın. Tekrar “+” ikonuna dokunun ve CDROM’u seçip onaylayın ve kaydedin.

Evet, işte hepsi bu kadar. Uygulamanın üzerine tıklayarak Windows XP’yi başlatabilirsiniz. Sizinden kimi zaman dikkatinizi çekecektir ki uygulama arada sırada kendi kendine kapanıyor. Birkaç kez ısrarla uygulamayı başlatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

teknik destek

1 yorum

comments user
Resul Birol Akbulut

İphone telefona Windows mobile 10 yükleyip bir vidyo çekip atabilir misiniz? Merak ediyorum nasıl bir şey olacak…

Yorumlar kapalı.