İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’la Olmadık Şakalar Hazırlayabilirsiniz!

Evet başlıktan da anlaşıldığı üzere iPhone’la olmadık şakalar hazırlamak mümkün. Aslında bu tüm iOS cihazlarda yapılabilecek şeyler çünkü biz iOS’ta yer alan bu özellikleri bir bakıma şakavari bir şekilde kullanmayı tercih edeceğiz bugün.

1) Kestirmeler Üzerinden Yürüyebilirsiniz

iOS’ta yer alan kestirme özelliği işi kolaylaştırıcı bir yapıya sahip olsa da bunu kötüye kullanmak mümkün. Yapmanız gereken tek şey Ayarlar > Genel > Klavye menüsüne erişmek ve buradan Kestirmeler seçeneğini açmak. Şimdi sağ üst köşede yer alan “+” simgesine tıklayın ve arkadaşınızın veya genelde çok kullanılan bir kelime üzerinde tercihte bulunun.

Mesela “teşekkür ederim” kelimesini hedef olarak seçebilirsiniz. Kestirme yazan yere “teşekkür ederim” yazın ve ifade kısmına “hadi be ordan” diyerek kaydedin. Artık arkadaşınız “teşekkür ederim” yazdığında klavye otomatik olarak bunu “hadi be ordan” şeklinde değiştirecektir.

2) Güdümlü Erişimi Kullanın

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Güdümlü Erişim menüsüne gidin ve bu özelliği aktifleştirin. Parola Ayarları menüsüne gidin ve kesinlikle yeniden hatırlayacağınız bir parola belirleyin. Elbetteki Touch ID seçeneğini aktifleştirmeyin.

Şimdi ana ekrana dönün ve herhangi bir uygulamayı açın. Bu uygulama Safari veya herhangi bir web tarayıcısı olmasın 🙂 Uygulamayı açtıktan sonra ana ekran tuşuna üç kez ar arda basın çekin. Bı adımda güdümlü erişim o uygulama üzerinden etkin hale gelecektir ve arkadaşınız her ne yaparsa yapsın uygulamadan ana ekran tuşu ile çıkamayacaktır. Ana ekran tuşu bir bakıma uygulama özgü fonksiyon tuşu haline gelecektir.

Güdümlü erişimi etkisizleştirmek isterseniz yine ana ekran tuşuna üç kez ard arda basmanız yeterli. Parolayı girin ve özelliği kapalı hale getirin.

3) Sınırlamaları Kullanın

Şüphesiz bir ebeveynseniz sizin için can kurtarıcı özellikler arasında yer alan Sınırlamalar özelliği kötüye kullanımda kesinlikle oldukça etkili bir silah olabiliyor. Ayarlar > Genel > Sınırlamalar menüsüne gidin. Sınırlamaları Etkinleştir’e tıklayın ve parola belirleyerek sınırlamalar özelliğini güçlendirin.

Şimdi pek çok uygulamayı sınırlandırabilirsiniz! Arkadaşınız uygulamalarını göremez hale gelecek. Ta ki sınırlamalara eklediğiniz parolayı yine sınırlamalar menüsü üzerinden girerek bu özelliği kapatana kadar.