Şimdi yükleniyor

iPhone’lar Android Cihazlardan Daha Çok Sorun Çıkarıyor

img_0171

iPhone’lar Android Cihazlardan Daha Çok Sorun Çıkarıyor

Son Güncelleme tarihi 18 Kasım 2016 by Müşteri hizmetleri

Genel olarak iPhone’un ortalama bir Android akıllı telefona kıyasla çok daha istikrarlı olduğu varsayıldığı halde, Blancco Teknoloji Grubu tarafından derlenen yeni veriler bunun aksini söylüyor.

teknik destek

2016 yılının üçüncü çeyreği için mobil cihaz performansını kapsayan yeni bir araştırma raporunda veri güvenliği şirketi, iOS cihazların % 62’sinin son üç ayda bir başarısızlıkla karşılaştığını buna karşın Android cihazlarda bu oranın % 47 olduğunu belirtti.

Raporun amaçları açısından, ‘başarısızlık’ kelimesinin kullanılması, uygulamanın çökmesi, bağlantı zorlukları ve aşırı ısınma olayları da dahil olmak üzere, herhangi bir sayıdaki sorunu ifade eden kapsayıcı bir terim.Raporda derinlemesine bilgi edinmek için incelenecek ilginç veriler var.

Instagram ve Snapchat gibi sosyal amaçlı üçüncü taraf uygulamaları çalıştıran iOS cihazların çökme olasılığı yüksekken, Android cihazların Adres Defteri ve Google Play Hizmetleri gibi daha temel sistem uygulamalarını çalıştırırken kilitlenme olasılığı daha yüksek.

Araştırma heyeti raporunda “Verilerimize göre, uygulamalar 2016 yılının 3. çeyreğinde test edilen iOS cihazlarının yüzde 65’inde çöktü. Aynı dönemde Android cihazlarda yüzde 25’lik bir uygulama çökme oranına ulaşıldı. Önceki çeyrekte iOS cihazlarındaki kilitlenme oranı %50 iken yeni dönemde oranın %62’ye yükselmesi düşündürücü. Buna karşın, Android cihazlarda çökmekte olan uygulama oranı iOS cihazlarında olduğu gibi önemli ölçüde artmadı.” diyor.

Araştırmanın zamanlaması Apple’ın iOS 10’u yayınladığı süreyi de içeriyor. iPhone’larını ve iPad’lerini iOS 10’a güncelleyen kullanıcıların oranının yüksek olması çökme sayısını arttırıyor. Eski, güncellemeyen uygulamaların çökme olasılığı daha yüksek. Apple, daha iOS 10 test aşamasında iken bazı uygulamaların 64 bit desteklemediğini ve kararsız çalışacağı uyarısını vermişti. Bu da uygulama çökme oranlarının yüksek olmasının sebebini açıklıyor.

Her durumda, bir sorumla en sık ilişkili olan iOS uygulamalarının tam listesi şu şekilde:

IMG_0168 iPhone'lar Android Cihazlardan Daha Çok Sorun Çıkarıyor

Ayrıca iOS cihazlarında başarısızlık oranlarının dökümü ise şöyle: iPhone 6’nın başarısızlık oranı % 13, iPhone 5s ve iPhone 6s %9, iPhone 6 Plus ve iPhone 6s Plus sırasıyla % 5 ve % 4.

iOS kullanıcılarının daha olası deneyim sorunları ile ilgili olarak Blancco’nun araştırması, cihaz arızalarının % 17’sinin cihazın aşırı ısınmasına neden olduğu, % 15’inde uygulamaların çöktüğü ve % 11’inde kulaklık sorunlarının yaşandığını ortaya koyuyor. İlginç bir şekilde, yalnızca Kuzey Amerika’daki iOS cihaz arızalarına bakarsak kilitlenen uygulamalar cihaz arızalarının % 72’sini oluşturuyor ve Wi-Fi ile ilgili sorunlar % 10 orana sahip.

IMG_0169-1 iPhone'lar Android Cihazlardan Daha Çok Sorun Çıkarıyor

Denklemin Android tarafında çoğu cihazın gösterimi oldukça iyi. Mobil cihaz üreticilerinin oranlarına bakarsak Samsung % 11, Xiaomi, %4, Lenovo %3, Sony % 3 başarısızlık oranına sahip.

Android telefonları etkileyen sorun türlerinin iOS cihazlarını etkileyen arıza türlerinden daha ciddi olduğunu iddia edebilir. Bu noktada, Android cihazlar için en yaygın başarısızlık noktaları: USB sorunları, operatör sinyali sorunları, kamera sorunları, pil şarj zorlukları ve ekran anormalliklerini içeriyor.

teknik destek