İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’larda Artık Yeni Ekran Teknolojisi Kullanılacak

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, iPhone’ların ekran teknolojisini değiştirmek için atağa geçti ve hızlı anlaşmalar ile yeni ekran teknolojisini yakın gelecekte, gelecek nesil iPhone’lar üzerinde kullanacak.

Nedir bu ekran teknolojisi diyenler için söyleyelim çokta yeni olmayan OLED ekran panelleri. Pek çok Android cihazda kullanılıyor olsa da Apple şimdiye kadar LCD paneller ile yoluna devam etmişti ve görünen o ki artık OLED ekran panellerini iPhone’larda kullanacak.

Apple’ın ekran teknolojisini değiştirmek için böyle bir atak yapmasının tek bir sebebi olabilir, o da LCD panellerden artık beklediği performansı yakalayamaması. OLED ekran panelleri standart ekran panellerine göre organik ışık yayan diyotlar ya da OLEDler ile daha kaliteli görüntüler ortaya koyuyorlar. Apple’da artık OLED ekran panelleri ile yoluna devam etmek istiyor.

Apple retina ekranlar ile görünüm kalitesini yükseltmeyi başarmış olsa da artık bunun yetersiz kaldığı bir gerçek. Hal böyle retina ekranlar OLEDlerin yanında sönük kalıyorlar ve bu kullanıcının bariz dikkatini çekiyor.

Bu aşamada önemli kriter Apple’ın bu teknolojiyi ne zaman iPhone’lar üzerinde kullanmaya başlayacağı. Kaynaklar bunun 2016 yılında pek mümkün gözükmediğini ancak 2017 veya 2018 yılından itibaren mümkün olabileceğini belirtiyorlar. Apple LG ve Samsung ile arka planda görüşmelerine devam ederken tedarik konusunu çözüme kavuşturursa inanıyoruz ki yeni ekran teknolojilerini iPhone 7 ile göremesekte iPhone 7s’le birlikte görebileceğiz.

Apple’ın gelecek nesil iPhone’ları daha ince kılmak adına çalışmalar yaptığı da gelen söyletilerden sadece bir kaçı. Bunun için gözünü kulaklık girişine diken Apple, bu girişi kaldırarak iPhone’ları inceltebileceğini düşünüyor.

Ancak Apple’ın ters köşe yapması da söz konusu. Bundan tam üç yıl önce Apple CEO’su Tim Cook, OLED ekranlar için korkunç değerlendirmesinde bulunmuştu. OLED ekranların gerçek renkleri yansıtmadığını ve herhangi bir şeyi satın alırken gerçek anlamda dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Tim Cook’un şimdilerde OLED ekranlar için planlar yaptığını düşünmek bu sebeple kimi uzmanlara göre imkansız.