Şimdi yükleniyor

iPhone’larda Yerleşik FM Radyo Özelliğinin Yer Aldığı İddia Ediliyor!

iPhone Radyo Özelliği

iPhone’larda Yerleşik FM Radyo Özelliğinin Yer Aldığı İddia Ediliyor!

Son Güncelleme tarihi 29 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

FCC Başkanı Ajit Pai, Ulusal Yayıncılık Derneği’nden gelen baskı nedeniyle Apple’a her iPhone’un kablosuz modeminde bulunan FM radyo özelliğini etkinleştirmesi için bir çağrıda bulundu.

teknik destek

FM Radyo , Florida’nın ve Teksas’ın yanı sıra Barbuda, Dominika ve Porto Riko ve Karayip Adaları da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok yerini tahrip eden Harvey, Irma ve Maria kasırgalarını takiben Apple’ı eleştirerek “kendi konumunu yeniden gözden geçirmesini” umuyoruz dedi.

Bu eleştirinin ardında ise insanların can güvenliği ve olumsuz koşullarda insanların bilgi edinimi ihtiyacı yatıyor. Güçlü fırtınalar, milyonlarca insana elektrik veya hücresel veri hizmeti olmadan haftalarca veya aylarca yollarda olmasını sağlayabilir ve FM radyo ile hava durumu uyarılarına ve diğer hayati bilgilere erişim sağlamalarının önü açılabilir.

Ajit Pai, “Apple’ın öne çıkma zamanı geldi ve Amerikan halkının can güvenliğini korumalı” diyerek seslendi. Pai, daha önce tüm akıllı telefonlarda FM radyo özelliğinin yer almasını savundu ve ilk kez Apple’ın ismini kullanarak doğrudan Apple’a seslendi.

Geçtiğimiz yıl National Association of Broadcasters’ın yaptığı bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan akıllı telefonların yalnızca yüzde 44’ünde FM radyo özelliğinin yer aldığını ortaya koydu. FM radyo özelliğinin yer almadığı cihazların yüzde 94’ünü iPhone’lar oluşturuyor.

Her iPhone’da Wi-Fi ve hücresel bağlantı erişimini sağlayan Qualcomm ve Intel yongaları yer alıyor ve bu yongaların FM radyo dinleme imkânı sağlayan yerleşik FM alıcısını içerdiği söyleniyor. Apple, bu işlevselliği etkinleştirmiyor ve kullanıcıların Wi-Fi veya hücresel bağlantı üzerinden FM radyo yayınlarına erişmesi için bir uygulamayı kullanması gerekiyor.

İddiaların ardından Apple bir açıklama yaparak, başta iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri olmak üzere hiçbir iPhone’da FM radyo çipinin yer almadığını, FM sinyallerine uyacak şekilde tasarlanmış anterlerin hiçbir iPhone’da bulunmadığını, bu nedenle iPhone’larda FM radyo özelliğini etkinleştirmenin mümkün olmadığını söyledi. Böylece iPhone’larda FM radyo özelliğinin yer almadığı kesinleşmiş, FCC Başkanı’nın iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu.

teknik destek