İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’ları Kullanılamaz Hale Getiren iTunes 53 Hata Kodu ile İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

Son günlerde iPhone kullanıcıları için Apple’ın aldığı yeni bir önlem sorun oluşturmaya başladı. iTunes üzerinden cihaz güncellenmeye çalışıldığında iTunes’in verdiği “53 hatası” teknoloji sitelerinde tartışılan konuların başında yer alıyor.

teknik destek

Bu sorunla ilgili olarak kullanıcıların Apple’a dava açacaklarını dünki haberimizde yazmıştık. Sorun Touch ID ye Apple yetkili servisleri dışında müdahale edilerek değiştirilmesinden kaynaklanıyor. Bu hatayı alan cihaz kullanılmaz hale gelebiliyor.iOS 9’dan sonra ortaya çıkan bu sorunla ilgili görüş belirten iPhone donanım inceleme ve tamiri konusunda otorite kabul edilen iFixit’e göre bu hatanın çözümü şimdilik yok.

Apple, 53 hatasının kullanıcıların kişisel bilgilerinin güvenliği için olduğunu söylese de kullanıcılar ikna olmuş değiller. Çünkü Apple’ın kullanıcıyı orjinal parça kullanmaya zorladığını fakat böyle bir hakkının olmadığını düşünüyorlar.

iTunes 53 hatası

53 hatası nedir?
53 hatası, bir iPhone iTunes üzerinden geri yüklerken iTunes’in verdiği tanımlanamayan Touch ID modülü bulunmuştur hatasıdır. iPhone’u kullanılamaz hale getiriyor.

Hangi cihazlar etkileniyor?
iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus. Ayrıca Touch ID bulunan iPad’lerde etkileniyor. iPhone 5s bu durumdan etkilenmiyor.
53 hatası neden olur?
Bu hata Apple’ın resmi açıklamasına göre Touch ID ye yapılan yetkisiz müdahaleden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.Resmi açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

iOS cihazında Touch ID varsa Touch ID sensörü güncelleme veya geri yükleme sırasında cihazınızın diğer bileşenleri ile eşleşip eşleşmediğini kontrol eder. iOS cihazı ile Touch ID modülü eşleşmiyorsa ve geçersiz bir Touch ID farkettiyse onay başarısız olur. Bir yetkisiz veya hatalı ekran değiştirme bile onayın başarısız olmasına neden olabilir.

Apple, böylece yetkisiz eller tarafından değiştirilen Touch ID modülündeki parmak izlerinizin korunmasını ve başkaları tarafından kullanılmasını önler. Bu parmak izinizin ve kişisel bilgilerinizin korunması için Apple tarafından alınmış bir güvenlik önlemidir.

Diğer donanım değişiklikleri de 53 hatasını tetikleyebilir mi?

Evet. Yetkisiz olarak tamir edilmiş cihazlarda bu sorunla karşılaşılabilir. Apple, bu güvenlik önleminin diğer parçaları da içerdiğini belirtiyor.

Touch ID ye sahip iPad’ler de etkilenebilir. İngiltere’de Eylül 2015’te iOS 9 çıkana kadar düzgün çalışan iPad Air cihazlarda 53 hatası ortaya çıktığı raporları gelmeye başladı.

Ayrıca bazı kullanıcılar iPhone’larında ekran değişimi yapıldıktan sonra da 53 hatası ile karşılaştıklarını belirtiyorlar. Bu da sorunun sadece Touch ID ile alakalı olmadığını gösteriyor.

Peki bu konu hakkında oluşan ortak kanı ne?

Hatanın tam olarak neden kaynaklandığı ile ilgili 2 teori var.

1) Bu bir hata. 53 hatası Apple’ın donanım doğrulama sürecinde oluşuyor. Cihaz başlatıldığında, yerleşik bir donanım denetleyicisi tüm donanımın orjinal olduğunu ve düzgün çalıştığı denetler. Orjinal olmayan Touch ID saptanırsa Apple Pay başta olmak üzere cihazın bütün Touch ID ile çalışan herşeyi devre dışı bırakılır.

2) Bu hata Apple’nin orjinal olmayan LCD paneli ile müdacele politikasının bir parçası. Bu politika çerçevesinde daha çok yeni cihazlar (iPhone 6 ve üstü cihazlar) için sıkı bir denetim yapılarak orjinal LCD paneli kullanılması sağlanmaya çalışılıyor.

Kaç cihaz etkilendi ?
Şu anda ne kadar cihazı etkilediği konusunda bir veri yok. Fakat iFixit’in sitesinde 53 hatası ile ilgili destek sayfası 200.000 den fazla okundu. Bu sayı sorundan etkilenen yada en azından farkında olan kullanıcı sayısı hakkında fikir veriyor.

53 hatasını nasıl önleyebilirsiniz?
Eğer cihazınızın Touch ID yada LCD panelini Apple yetkili servisleri dışında bir tamirciye yaptırdıysanız güncelleme yada geri yükleme yapmamanız gerekiyor.

53 hatası alırsak iPhone’u nasıl düzeltebiliriz?
Düzeltmek için tek bir yolunuz var. Ama çözüm olur mu orası kesin değil. Cihazınızdan çıkan orjinal home butonu ve Touch ID modülü mevcutsa tekrar takabilirsiniz.

müşteri hizmetleri