Şimdi yükleniyor

iPhone’ları Şahlandıracak Yeni İşlemci: A12 Özellikleri Neler

İPhone A12 İşlemci özellikleri

iPhone’ları Şahlandıracak Yeni İşlemci: A12 Özellikleri Neler

Son Güncelleme tarihi 20 Haziran 2018 by Müşteri hizmetleri

Her zaman kullanıcıları için kolay kullanım yenilikleri yapan Apple şirketi bu seferde eskisinden daha hızlı A12 çipleri ile karşımıza çıkıyor. Apple ile ortaklığa doğru giden TSMC, İPhone A12 işlemcisi için kolları sıvadığını Bloomberg’ün yayınlamış olduğu haberden öğrendik. Çiplerin üretimine bu hafta başında başlandığı ve Eylül ayında kullanıcılara sunulacağı da bilgiler arasındaydı. Bu yeni işlemciler, 7nm fabrikasyon süreci ile üretilecek. Geçen yıl yine 12 nm’ lik çiplerden 10 nm’ lik çiplere geçiş yapıldığında arada büyük hız farkı olduğuna şahit olmuştuk. Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus ilk 10nm çipleri kullanan telefon oldu, şimdi ise tüm firmalar 7nm çipler için kolları sıvadı.

teknik destek

A12 İşlemci Nedir?

Apple şirketinin yeni çıkaracağı iPhone XI ve iPhone 9 Telefonların içerisinde yer alacak olan İPhone A12 işlemcisi üretimine başlandı. Çipin tasarımı daha ufak ama daha hızlı olacağı söyleniyor. Çiplerin daha az yer kaplayacak olması eski telefonlara nazaran 10 nm’ lik A11 çiplerinden daha iyi enerji tasarrufu yapacağını da garanti edebiliriz. Fakat 7nm’ lik çipleri üreten sadece Apple şirketi değil. Aynı zamanda tüm telefon üreticileri de bu çipleri üretme aşamasına çoktan geçtiler.

Note 9 ve Galaxy S10 telefonlarda iPhone XI ve iPhone 9 telefonlarından önce bu 7 nm’ lik çipleri görebiliriz. Yani Apple şirketi rekabette yalnız değil. En büyük rakibi Samsung şirketi de önümüzdeki yıl 7nm’lik çiplerin üretimine başlayacağını belirtmişti. Apple şirketinin haberinden sonra Samsung şirketi bu süreci hızlandırabilir. Çünkü Samsung şirketi 10 nm’ lik çipleri de Apple şirketinden önce telefonlarına yerleştirmiş ve piyasaya sunmuştu.

A12 İşlemci Özellikleri

Öncelikle 7 nanometre mimari tasarımına sahip bir çip olduğunu belirtmiştik. Bu çip diğer çiplerden daha küçük ama çok daha hızlı olacak. Bu çiplerin sağlayacağı fazladan boş alan yeni özelliklerin gelmesine imkan sağlayabilir durumda olacak. İPhone A12 İşlemci özellikleri arasında tahminimizce 3,5 mm kulaklık girişlerine geri dönüş yapılabilir. 7 nm’ lik çiplerden kalan alana bu eski özellik geri getirilebilir. Bu çiplerin kullanılma sebebi ise, daha az güç tüketimi ile çok daha iyi performans sağlayabilecek olmaları.

Apple şirketinin şu an kullandığı son işlemcisi 10 nm’lik A11 Bionic’e nazaran İPhone A12 İşlemci özellikleri % 20 daha fazla performans ve hız sağlayacak. Ayrıca A12 işlemci yine A11 işlemciye göre % 40 daha az güç tüketimi gerektireceği söyleniyor. Mesela, telefonunuzun şarjı daha uzun süre dayanacak diyebiliriz. Kısaca Apple şirketi son hızla kullanıcılarına kolay ve daha kaliteli yenilikler sunmaya devam etmek için son hız ilerliyor. Şirket Eylül ayında A12 işletim sistemini kullanıcılarına sunacağını belirtti fakat eğer yetişmez ise Ekim ayınca gerçekleşecek olan yeni iPhone’lar ve iOS 12 tanıtımı için yapılacak etkinlikte duyurulabileceği de söylenenler arasında.

teknik destek