iPhone’ların Montajı Artık Çin’de Yapılmayabilir

assembled-in-china

Apple üretim ortağı Foxconn ile üretim politikasını değiştirmeye hazırlanıyor. Bunun nasıl olacağı konusu ise bir hayli ilginç. Malumunuz Apple bu üretim ortağı ile hemen hemen tüm cihazlarının montajını Çin’de yaptırıyor. Özelliklede iPhone’lar için durum böyle. Hal böyle olunca cihazlarında Assembled in China yazıyor.

teknik destek

Ünlü Japon internet sitesi Nikkei Asian Review’in haberine göre Apple Çin’den parçaları ithal edecek ve ABD’de toplatacak. Böylece Assembled in China ibaresi kalkmış olacak. Raporda Foxconn başkanı Terry Gou’nun ABD’deki yüksek üretim maliyetleri nedeniyle buna sıcak bakmasada Apple’ın bu konuda ısrarcı olduğu söyleniyor.

Apple’ın Haziran ayında iki iPhone birleştiricisi Foxconn ve Pegatron ile konuyla alakalı olarak görüştüğü aktarılıyor. Kaynaklara göre Pegatron ve Foxconn maliyet endişeleri yüzünden böyle bir plana sıcak bakmadıklarını bildirler.

Aslında konunun gündeme gelmesinin asıl nedeni yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın bu yılın başında Virginia’da bulunan Liberty Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Apple’ın kendi bilgisayarlarını ve diğer cihazlarını başka ülkelere değil bu ülkede yapmaya başlayacağız” demesi. Apple CEO’su Tim Cook, Çin’de üretimin büyük bir beceri ile gerçekleştirdiğini ve ABD’de böyle bir adımın beklenen verimde olmayacağını söylemişti. Gerçekten de Çin imalat üzerine muazzam bir odaklanmaya sahip.

Trump açıklamasında vergi oranlarında özel indirimler yapılacağından söz etsede bunun tatmin edici bir boyutta olmayacağı açık. Çünkü Apple bir iPhone’un pek çok donanım parçasını farklı ülkelerden tedarik ediyor. Mesela iPhone’lar için A serisi çipler Tayvan’ın TSMC’sinden, ekranlar Japonya’nın Sharp ve Japan Display’inden, bellek yongaları ise Güney Kore’nin SK Hynix ve Japonya’nın Toshiba’sından tedarik ediliyor.

İmalatın artması demek iPhone’ların daha pahalı olacağı demek ki bu da doğrudan bize yansıyacak bir şey. Şu anda ABD’de iPhone 7 649 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor ve en ucuz iPhone 7’nin maliyetinin 220 dolar olduğu öngörülüyor.

müşteri hizmetleri