Şimdi yükleniyor

iPhone’u Android Cihazlardan Daha İyi Kılan 5 Şey

iphone-6s

iPhone’u Android Cihazlardan Daha İyi Kılan 5 Şey

Son Güncelleme tarihi 30 Haziran 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Dokuz yıl önce, Apple tanıttığı ilk iPhone ile akıllı telefon sektörünü yeniden şekillendirdi. Böylece bilgiye erişmek ve bağlanmak ciddi anlamda değişmiş oldu. Öyle ki o zamanın devleri artık yoklar ancak Apple hala ve hala lider olarak yoluna devam ediyor. Hemen hemen o günlerden bu günlere gelişerek yükseliş gösteren Android’de alttan alttan yoluna devam ediyor ve bugün gerçek anlamda liderlik yolunda Apple’a karşı tek rakip olarak yerini koruyor.

Ancak ne olursa olsun iPhone, Android cihazlara göre kısacası Android’e göre çok daha iyi. Peki ya iPhone’u Android’e karşın iyi kılan şeyler ne? İşte 5 başlıkta bunun cevabı.

1) Kullanıcı Deneyimi

Google son yıllarda Android’i oldukça sıkı kontrol altına almış durumda ve bu kontrolleri neticesinde cihazları saf Android parlaklığına erişmiş durumda. Bunun Android kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisi elbetteki büyük. Yine de Android oldukça saf ve eşsiz sadelikliklerde özellikler sunuyor olsa da bu yönünü iOS ile kıyaslamak kesinlikle iOS’a haksızlık olacaktır.

iMessage, FaceTime gibi iOS’a özgü servislerle gerçek bir kullanıcı deneyimi sunan Apple’ın sıkı bir cihazlar arası entegrasyonu mevcut. Eğer bir iPhone, iPad veya MacBook sahibiyseniz, cihazlarınız arası entegrasyon farkını rahatça hissedebilir ve görebilirsiniz.

Apple’ın şirket vizyonu mükemmel bir düzende ürün sunmak. Böylece, şirket donanım ve yazılım deneyimlerini kontrol altında tuttuğunu belirtelim. Google bu konuda son zamanlarda büyük çalışmalar yapmaya başlamış durumda ancak Android’in iOS kullanıcı deneyimini yakalayabilmesi için uzun bir sürece ihtiyacı duyduğu açık. Hepsinden öte Android bu süreçte geliştikçe iOS’ta elbetteki gelişimini sürdürecek ve ilerlemeye devam edecek.

2) Yazılım Güncellemeleri

Android’in en büyük dezavantajlarından birisi (çoğu konuda bu bir avantaj olsa da) de açık kaynak kodlu olması. Android kullanıcıları için güncellemelere erişmek hep sınırlı ve sıkıntılı olmuştur. Kullanıcılar en yeni özelliklere ve güvenlik yükseltmelerine erişmek için uzun süre beklemek zorundadırlar. Ancak birçok Android cihaz için güncelleme desteği bir veya iki yıl sonra da son buluyor.

Dünyada Android’in en çok kullanılan sürümü 2014 yılında piyasaya sürülen Lolipop oldu ve pazar payı %35.4 oldu. 2013 yılında piyasaya sürülen Kitkat’da Lolipop’u yakından takip eden ve %31.4 pazar payı ile ses getiren Android sürümü oldu.

3) Güvenlik

Apple’ın iOS’la sunduğu güvenlik pek çok yönden bir avantaj. Apple şifreleme politikası ile cihazları ve servislerini güçlü bir şekilde koruyucu tüketici yaklaşımına sahiptir. Bu noktada mağaza konusunda da iOS’un üstünlüğü söz konusu.

Android uygulamalarının iPhone’lara göre daha zevkli yapıya sahip oldukları gerçeği söz konusu ancak ne kadar özgürlük o kadar risk demektir. Hal böyle olunca Android’in iOS’a göre ciddi güvenlik sorunlarına sahip olduğu bir gerçek.

4) Üçüncü Taraf Uygulamaları

App Store yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana yedi yıl gibi bir süre geçti ve iOS uygulamaları Android uygulamalarına göre kesinlikle daha iyiler. İyi kelimesi subjektif durmuş olabilir ancak bunu sizin için ayrıntılı bir şekilde açacağız.

Apple’ın uygulamalar konusunda sıkı kuralları söz konusu. Bu da üçüncü taraf uygulamalarının çok daha tutarlı olmasını sağlıyor. Elbetteki bu kuralların uygulanmasıyla kullanıcı deneyimi çok daha iyi oluyor. Özetle bir geliştiricinin aynı uygulaması, Android’de sunduğu kullanıcı deneyimine göre iOS’ta daha başarılı olmaktadır.

5) Müşteri Hizmetleri ve Destek

Son ve en önemli başlık şüphesiz bu. Apple’ın bu konuda üst seviye bir yapıya sahip olduğu açık.

iPhone’unuzla ilgili bir sorun olduğunda, Apple çalışanı bunu düzeltmek için elinden gelen her şeyi yapar. En iyi kullanıcı dostu deneyimini sunmak için Apple mağazalarında bire bir destek sunulmaktadır. Eğer sorununuz çözülmez ise kesinlikle bu sorun edilmiyor ve yeni bir iPhone verilerek sorununuz çözülüyor.

Apple’ın kullanıcı desteği kesinlikle ilham verici ve etkileyici. Özellikle bazı açılardan daha da etkileyici diyebiliriz. Çoğu zaman sorununuz çözülse dahi sorunun takibini sağlamak adına size takip çağrısı dahi yapılıyor.

Apple, satış yapmanın işin en kolay kısmı olduğunu biliyor. Bu yüzdendir ki politikalarını özellikle satış sonrası üzerine dizayn ediyor. Satış sonrası hizmet konusunda henüz Apple’a göre daha hizmet sunan bir firma yok. Şüphesiz şirketin başarısının altında yatan en önemli sebeplerden birisi de bu.

teknik destek