iPhone’un Güvenlik Açığını Bulan PTT Çalışanı

fatma-yilmaz

PTT Genel Müdürlüğü memuru Fatma Yılmaz, iPhone’un bir güvenlik açığını bularak, Apple’ın resmi sitesindeki listeye adını yazdıran bir Türk olarak kayıtlara geçti.

teknik destek

Apple’ın internet sitesinde, dünya genelinde ulaşılabilir, güvenlik açıklarının yamalandığı ve bu güvenlik açıklarını tespit eden isimlerin yazıldığı bir liste bulunuyor. O listede artık Fatma Yılmaz’da yer alıyor. Listeye buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

Fatma Yılmaz’ın tespit ettiği güvenlik açığı ile ilgili açıklaması tam olarak şu şekilde;

iPhone 6s Plus kullanıcısıyım, bir müddet kullandıktan sonra arama ekranında mevcut olmayan bir veriyi gösterdiğini fark ettim. Telefonuma kaydedip, arama yapmadan veya mesaj atmadan sildiğim bir kişiyi sanki telefonda kayıtlıymış gibi arama ekranında gösteriyordu. Bunun sürekli hale gelmesiyle firmanın gerekli birimlerine sorun olduğuna dair mail attım, durum beni rahatsız etti ve bir güvenlik açığı olup olmadığını düşündüm.

Firma benden videolu anlatım istedi, bende video çekip gönderdim. Daha sonra yeni bir yazılım yüklediklerini ve sorunun gidip gitmediğini sordular ama durum devam ettiğinden gitmediğini söyledim. Sonra yine bir irtibatta bulunduk, bu süreç bir yıl kadar sürdü ve iOS 10 güncellemesiyle sorun ortadan kalktı.

Her ne olursa olsun, ülkemizden bu tip girişimlerin çıktığını görmek bizlere gurur veriyor. Gayretleri sonucu elde ettiği Fatma Yılmaz’ı AppleFoni ailesi olarak tebrik ederiz!

teknik destek

Comments are closed.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!