İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’un Parolasının Açılması için Touch ID Zorla Kullanıldı!

ABD’de, Los Angeles’da bir duruşma salonunda yetkililer bir kadına iPhone’un Touch ID’sinini kullanması için mahkeme emri yayınlandı. Söz konusu kadın kimlik hırsızlığı ve çeşitli mahkumiyetlerden daha önce tutuklanan Paytsar isimli bir mahkumdu. 25 Şubat’ta göz altına alınan kadının iPhone’u da beraberinde bulunmuştu ve bir kanıt olarak görülerek mahkemece elde tutuluyordu.

teknik destek

Kadınla ilgili tüm detayların ortaya çıkması için mücadele eden mahkeme heyeti kadının iPhone’unda yer alan parolalı koruma ile karşılaşınca acil bir toplantı yaparak kadının Touch ID’yi kullanarak iPhone’unun parolasını açması istenildi.

Bu aslında mahkemece yapılabilecek en mantıklı hareketti ve mahkeme bu akıllılığı sayesinde istediğini elde etmeyi başarmıştı. Aksi taktirde kanıt olarak görülen iPhone’a erişim sağlanması neredeyse imkansız hale gelebilirdi. Daha önce FBI’ın dahi olaya müdahil olduğu bir davada Apple ısrarla yardım etmekten geri durmuş ve FBI bir iPhone 5c’nin parolasını kırmak için 1 milyon dolara yakın harcama yapmak zorunda kalmıştı.

Kadının haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile itiraz edilmiş durumda ve yine bir davada iPhone’un gündeme gelmiş olması “yok artık” dedirtecek seviyeye gelmiş durumda.

teknik destek