İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’un Performans ve Şarj Sorununun Nedeni Kesinleşti!

Geçtiğimiz hafta, özellikle iPhone 6 ve iPhone 6s’lerde görülen şarj sorunu ve performans sorunundan cihazın pilini değiştirerek kurtulmanın mümkün olduğu yönünde bir haber yapmıştık (ilgili yazımız). İlk bakışta bunun bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirildiğini gördük ancak bugün o tezi doğrulayan ve konuyla ilgili olarak derinlemesine bir incelemenin yapıldığı bir makale ile karşılaştık. Üstelik makalenin sahibi Geekbench’in geliştiricisi John Poole’dü.

teknik destek

Neredeyse 1.000 kullanıcıdan gelen yorumlarla büyük ilgi gören ilgili Reddit başlığında, her iOS güncellemesi ile pil ömrü ve performans sorunlarının baş gösterdiği iPhone’larda neler olduğu hakkında fikirler yer alıyordu.

Özellikle bir dönem iPhone 6 ve iPhone 6s‘lerde baş gösteren beklenmedik kapanma sorunu önümüzdeki en önemli örneklerden. Apple, ilk başlarda pil sorunundan etkilenen kullanıcıların sınırlı sayıda olduğunu düşünsede sorunun yaygın olduğunu görünce bir güncelleme yayınlamıştı ve bu güncelleme iOS 10.2.1 olmuştu.

Pek çok kullanıcıya göre, iOS 10.2.1 ile iPhone 6s’in pil sorunun çözülmesinin altında telefonun fazla güç çekip kapanmasının önlenmesi için saatlik maksimum pil çıkış voltajının dinamik olarak ayarlanması yatıyor. iOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6s’lerdeki beklenmedik kapanma sorunu yüzde 80 oranında, iPhone 6’daki beklenmedik kapanma sorunu ise yüzde 70 oranında çözüme kavuşturuldu.

Birçok kişi her yeni iOS güncellemesi ile cihazının durumunun ne olduğunu görmek için kendi Geekbench testini yaptığını ve performansın nasıl değiştiği ile ilgili gözlemlerini Reddit’te ilgili başlıkta paylaştı. Genel kanı grafiğin aşağı yönlü olduğuydu. Hepsinden öte gerçekten de iPhone’un performansı ile pil durumu arasında ciddi bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştı. Konuya daha yakından ve derinlemesine bakmak isteyen Geekbench’in geliştiricisi John Poole, iPhone’un performansıyla pil durumu arasındaki ilişkiyi incelemek için kendi testlerini gerçekleştirdi.

John Poole, iPhone 7 ve iPhone 6s üzerinde farklı iOS sürümlerinde tek çekirdek testleri gerçekleştirdi. Cihazları hem normal modda hem de Düşük Güç Modu’nda test etti ancak Düşük Güç Modu’nda elde edilen puanları test sonucuna dahil etmedi.

John Poole, yukarıdaki test sonuçlarından görülebileceği gibi sorunların iOS 10.2.0’dan iOS 10.2.1’e ve nihayetinde iOS 11.2.0’ye doğru artığına dikkat çekiyor.

iPhone 7 için iOS 11.2 güncellemesine kadar sorunların oluşmaya başlamadığı ve her şeyin yolunda olduğu ise dikkat çekiyor.

John Poole, test sonucunda performans sorunlarının zamanla artacağına ve pil ömrü sorunlarına iOS’daki değişikliklerin neden olduğuna karar verdiğini söylüyor.

Test sonucunun ilk bulgusuna göre, pil ömrü ve performans sorunları son derece yaygın ve cihazın yaşı artıkça ve beraberinde pili yaşlandıkça durum daha da kötü hale geliyor. Örneğin iPhone 6s, iOS 10.2.1’de daha iyi performans gösterirken iOS 11.2.0’da çakılmış durumda.

Test sonucunun ikinci bulgusuna göre, sorunlar kısmen iOS’taki değişikliklerden kaynaklanıyor. iOS 10.2.0 ve iOS 10.2.1 arasındaki fark pilin sorunsuz olduğunu gösteriyor. John Poole’a göre Apple, iPhone’un pilinin durumu kötüleşmeye başlayınca cihazın performansını sınırlandırmaya başlıyor.

John Poole, Apple’ın iPhone 7 için iOS 11.2 ile tıpkı iOS 10.2.1 ile iPhone 6s için yaptığı gibi beklenmedik kapanma sorununun oluşmasını önlemek için bir yazılım ayarlaması yaptığına inanıyor. John Poole, kullanıcılar arasında yaygın olarak dile getirilen Apple’ın yeni cihaz satmak için eski cihazlarının performansı düşürdüğü görüşünün yanlış olduğunu ifade ediyor.

John Poole’a göre Apple, cihazlarının performansını kasıtlı olarak düşürüyor çünkü aksi durumda cihazlarda beklenmedik kapanma sorunu yaşanmaya başlayacak. John Poole, cihazının performansının düştüğünü hisseden kullanıcıların “Apple telefonumu yavaşlattı çünkü cihazımı değiştirmemi istiyor”u düşünmeleri yerine “telefonum yavaşladı çünkü pilimi değiştirmeliyim”i düşünmeleri gerektiğini söylüyor.

teknik destek