Şimdi yükleniyor

iPhone’un Üretildiği Fabrikadaki Çalışma Şartları “Yok Artık” Dedirtiyor!

iPhone Üretim Tesisi

iPhone’un Üretildiği Fabrikadaki Çalışma Şartları “Yok Artık” Dedirtiyor!

Son Güncelleme tarihi 12 Nisan 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Bir üniversite öğrencisi, yaz stajı için sonu olmayan bir üretim hattında günde 12 saat geçirdikten sonra ilginç bir şey yaptı ve iPhone’un üretildiği fabrikadaki çalışma şartlarını ortaya koymak için Business Insider’a röportaj verdi. Röportajda paylaşılan bilgiler oldukça dikkat çekici.

Üniversite öğrencisinin adı Dejian Zeng ve iPhone’un üretildiği tesiste altı hafta kadar çalıştı. Çalışma şartlarından, güvenlik kontrollerine kadar her şeyi Business Insider’a verdiği röportajda açıkladı.

Zeng, bir işçinin günlük çalışma süresinin yaklaşık 12.5 saat olduğunu söylüyor ve bu 12.5 saatlik çalışma periyodunun tüm detaylarını paylaşıyor.

  • Fabrikaya gitmek, güvenlik ve temizlik için 30 dakika,
  • 2 saat kesintisiz çalışma,
  • 10 dakikalık bir mola,
  • 2 saat kesintisiz çalışma,
  • 50 dakikalık yemek molası,
  • 2 saat kesintisiz çalışma,
  • 10 dakikalık bir mola,
  • 2 saat kesintisiz çalışma,
  • 10 dakikalık bir mola ve
  • 2.5 saatlik mesai.

2.5 saatlik mesai teoride gönüllülüğe dayalı ancak pratikte böyle değil. Çünkü günlük 10 saat olan çalışma süresinin ardından işçiler kafalarına göre fabrikadan ayrılamıyorlar ve şeflerden herhangi birisi içlerinden birisine “sen şu işi yapacaksın” dediğinde 2.5 saatlik mesai başlıyor. Mesai noktasında fabrikanın silahı ise maaş. Zeng’in söylediklerine göre, maaşınızı eksiksiz ve gününde almak istiyorsanız çoğu zaman mesaiye kalmada gönüllü olmak zorundasınız.

iPhone’ların üretimi konusunda yıllardır Apple’a baskı yapılıyor ve çalışma şartlarının iyi olmadığı söyleniyor. Tüm bunlara karşılık şirket, geçmişte tedarikçilerinin haftalık 60 saatlik çalışma şartına uymaları konusunda uyardığı yönünde açıklama yapmıştı ve Zeng’e göre çalıştığı fabrikada Apple’ın bu uyarısına yüzde 99 oranında uyuluyor ancak genelde bu uyum yüzde 98.

Apple yetkililerinin sık sık fabrikaya ziyarete geldiğini söyleyen Zeng, bu ziyaretleri fabrika yönetiminin oldukça ciddiye aldığının altını çiziyor ve bu tip ziyaretlerde Apple yetkililerinin çalışma şartlarından üretimin durumuna kadar bir dizi kontrol gerçekleştirdiklerini aktarıyor.

Güvenlik konusunda ise oldukça hassas davranıldığını belirten Zeng, işçilerin yanlarında değil kişisel telefonlarını bulundurması herhangi bir müzik çalarını bile yanlarında bulunduramadıklarını söylüyor.

Montaj hattında ise durum daha karışık. İşçilerin birbirleri ile konuşmalarının yasak olduğunu söyleyen Zeng, montaj için yeni bir cihaz önünüze gelene kadar susmalısınız ve hiçbir işçi ile konuşmamalısınız diyor.

Fabrikada çalışan bir işçinin ortalama bir aylık maaşı ise yaklaşık 400 dolar. Mesai ile bu rakam en fazla 500 dolara kadar çıkabiliyor.

teknik destek