İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’unuza Gelen Bu Mesaja İtibar Etmeyin !

iPhone kullanıcıları dikkat! Apple Destek tarafından gönderilmiş gibi görünen bir mesaj sizden kullanıcı adınızı ve şifrenizi talep edebilir.

Apple Destek ekibi tarafından gönderilmiş süsü verilen mesajda Apple ID şifrenizin süresi doldu lütfen şu sayfayı ziyaret edip şifrenizi değiştirin gibi ifadeler yer alıyor. Gelen mesajdaki web adresine tıklayıp kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğinizde dolandırıcıların tuzağına düşüyorsunuz.

Dolandırıcıların bu yeni taktiğini The Independent Twitter hesabından duyurdu. Bunun dışında dolandırıcılar tarafından tuzağa düşürülmeye çalışılan kullanıcılar da gelen mesajın ekran görüntülerini twitter da paylaştılar.

Türkiye’de henüz bu tarz bir mesaj alan olup olmadığı belli değil. Diğer ülkelerde bu dolandırıcılık taktiğini uygulayan hackerların gönderdikleri mesaj şu şekilde.

“[Name] your Apple ID is due to expire today. To prevent termination confirm your details at appleidlogin.co.uk — Apple Support”

Mesajdaki Web sitesinin İngiltere kaynaklı bir site olduğu bilinmekte. Apple henüz konu ile bir yorum yapmadı. Fakat şirket destek sayfasında kullanıcılara bu tarz bir yaklaşımları olmadığını belirtiyor.

Büyük şirketler yada bankalar hiç bir zaman size bu tarz mail yada mesaj atmazlar. Sizden hiç bir zaman şifre değişikliği için herhangi bir adrese girmeniz gerekir tarzında bir yaklaşım ile bir talepte bulunmazlar. Bu sebeple bu tarz durumlar ile karşılaşırsanız mesajı dikkate almayın.