İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’unuzda Virüs mü Var? Casus Bir Yazılımdan mı Şüpheleniyorsunuz? Hemen Kontrol Edin

Eğer iPhone’unuza virüs bulaştığını düşünüyor, gizlice yerleştirilmiş bir kod parçacığının, uygulamanın veya kaçak Jailbreak kalıntılarından şüpheniz varsa, şüphelerinizi gidermek ve tespit yapabilmek için bir yöntem mevcut.

Tanınmış hacker ve araştırmacı Stefan Esser, iPhone’da gizli bir Jailbreak olup olmadığını algılamaya izin veren “System and Security Info” isimli bir uygulama yayınladı.

Uygulama ile kaçak Jailbreak ve kötü yazılım tespiti dışında aynı zamanda CPU kullanımı, bellek kullanımı, disk kullanımı ve işletim sistemi gibi pek çok bilgiye erişilebiliyor. Esser uygulamanın iOS 9 ile uyumlu olduğunu ve iOS 9 ile çalışan işlemlerin tam listesini gösterebilme yeteneğine sahip olan App Store’daki tek uygulama olduğunu iddia ediyor.

Cihazınızda casus bir yazılım varsa, kaçak bir Jailbreak söz konusuysa bunu öğrenmeniz pek mümkün olmayabilir. Ancak System and Security Info uygulaması ile iPhone’unuzu baştan aşağı tarayabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Uygulamanın Apple tarafından App Store’da yer almasına nasıl izin verdiği ise ilginç. Genelde bu tip uygulamalar Apple tarafından doğrudan reddedilir ancak bu uygulama nasıl olduysa App Store’a girmeyi başarmış. Uygulamayı aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile App Store üzerinden 2,69 TL’ye satın alarak kullanabilirsiniz.

[appbox appstore id1080681261]