İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’unuzla Bir Suça Karıştıysanız Polis Parmağınızı Kullanmak İçin Mahkeme Emri Çıkartabilir!

Birkaç ay önce Apple’ın mobil güvenliği karşısında FBI dahi devreye girmiş ve büyük bir arbede çıkmıştı. Hepsi Apple’ın kullanıcı gizliliğini esas alarak suça karışan/delil olarak elde duran bir iPhone’un şifresinini açmaması veya kırmamasından dolayı ortaya çıkmıştı.

Tüm bunlara karşın FBI Apple’In yardımı olmadan bir üçüncü taraf yazılımı satın alarak iPhone’un şifresini kırmayı başarmış ve içeriğine erişim sağlamıştı. Şimdi de benzer bir durum söz konusu ancak polis bu sefer farklı bir yöntem ile hareket ediyor. Amerika’da yaşanan bir cinayet soruşturmasında delil olarak ele geçirilen şifreli iPhone’a erişme peşinde.

Farklı yöntemleri kovalayan polisin ilk hedefi mahkeme emri ile suçlu olarak görülen şahsın parmağını kullanmak adına mahkeme emri çıkartmak! Evet polis bu şekilde Touch ID engelini aşmayı ve iPhone’a erişim sağlamayı planlıyor. Elbetteki bazı hukuki engelleri aşmak gerekiyor. Uzmanlar bunun için mahkeme emri çıkmaz ise bir diğer alternatif olarak parmak izinin alınmış olmasının yeterli olacağını belirtiyorlar. Suçlunun parmak izinin bir nesne üzerinde kullanılabileceği ve Touch ID’nin böylece aldatılabileceğini belirtiyorlar.

Yöntemler ne kadar şaşırtıcı olsa da ortada bir cinayet mevcut ve öteki tarafta ne olursa olsun kullanıcı gizliliğini çiğnetmeyeceğini belirten Apple mevcut. Hal böyle olunca hukukun işlemesi adına da uzmanlar ve güvenlik görevlileri çözüm üretme peşinde. En önemlisi de bu tip yöntemlerin ülkemizde de emsal olarak kabul edilebileceği. Yarın bir gün benzer bir olayın yaşanması durumunda parmak için veya parmak izinin Touch ID’de kullanılması için mahkeme emri çıkartıldı gibi haberleri görebiliriz.