iPhone’unuzu ve iPad’inizi iOS 11 Güncellemesine Hazırlayın!

iOS 11.1

Apple, bugün, tümüyle yenilenen Denetim Merkezi, yeni bir Dosya uygulaması, Sürükle ve Bırak hareket desteği ve birkaç güncellenmiş tasarım desteği ile iPhone ve iPad için pek çok yeni özelliği iOS 11 ile kullanıma sunacak.

Bu yazımızda, aygıtlarınızı Apple’ın en yeni mobil işletim sistemine hazırlamaya yönelik neler yapabileceğinizi bir araya getirdik. Bunlar; saklama alanının optimize edilmesi, yedekleme önerileri ve güncelleme yapmadan önce düşünülmesi gereken birkaç yararlı öneri.

İlk olarak gelin aygıtınızın iOS 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

iOS 11 ile Uyumlu Aygıtlar

Bir iPhone 5s ve üstü veya iPad Air veya daha yeni bir iPad modeline sahipseniz, cihazınız en yeni işletim sistemini çalıştıracaktır. Hala emin olamadınız mı? İşte Apple’ın iOS 11 için paylaştığı resmi aygıt uyumluluk listesi.

  • iPhone: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 5s ve iPhone SE.
  • iPad: 12.9 inç iPad Pro (1. ve 2. nesiller), 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air 1, 5. nesil iPad (2017 model), iPad mini 4, iPad mini 3, ve iPad mini 2.
  • iPod: 6. nesil iPod touch

Aygıtınızda Daha Fazla Saklama Alanı Açın

iOS 11, kullanılabilir saklama alanını artırmak için yapabilecekleriniz ile ilgili kişiselleştirilmiş öneriler sunmak gibi yeni özelliklere sahip. Ancak bu ve bunun gibi özelliklerden yararlanabilmeniz için aygıtınıza en yeni işletim sistemini indirip yüklemeniz gerekiyor. Bunun öncesinde, aygıtınızda yeterli saklama alanına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, şu anda aygıtınızda hangi uygulamaları yüklediğinizi ve bunlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını yeniden düşünmeniz gerekiyor. Değerli saklama alanını kaplayan, uzun süredir kullanmadığınız (iOS 11’de çalışmayacak eski 32-bit uygulamalar da dahil olmak üzere) uygulamaları kökünden silmek için ana ekranınıza gidin ve uygulama klasörlerinizi kontrol edin.

Uygulama ikonunun üstüne bir müddet parmağınızla basılı tuttuğunuzda uygulama ikonu hareket etmeye başlayacak ve ikonların köşesindeki “X” işaretine dokunarak uygulamaları silebilirsiniz. Alternatif olarak, Ayarlar > Genel > Depolama Alanı ve iCloud Kullanımı > Depolama Alanını Yönet menüsüne gidin ve kullanmadığınız herhangi bir uygulamaya dokunun ve açılan ekranın en altında yer alan Uygulamayı Sil seçeneğine dokunun. Satın aldığınız bir uygulamayı sildiğinizde daha sonrasında o uygulamayı yeniden ücretsiz olarak indirebileceğinizi unutmayın.

Facebook ve Snapchat gibi yüklediğiniz herhangi bir sosyal medya uygulamasının boyutunu özellikle kontrol edin. Bu uygulamalar, medya önbelleğe alma ve benzeri sebeplerden ötürü uzun süredir kullanılıyorlarsa boyutları rekor düzeylere ulaşabiliyor. Bu nedenle bu uygulamaları silmek ve yeniden yüklemek iyi bir yöntemdir.

Bir WhatsApp kullanıcısıysanız, uygulamayı açın ve Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı > Depolama Kullanımı menüsüne gidin ve kişilerinizle olan sohbetlerinizin boyutunu kontrol edil. Herhangi bir sohbeti silmek için ise o sohbetin üstüne dokunmak ve Yönet seçeneğine dokunmanız yeterli. Bu basit adım ile gerçek anlamda daha fazla saklama alanı elde edebilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kullanıyorsanız, ayarınızın iPhone’da En İyi Depolama olarak seçili olduğundan emin olun. Bunun ayarının kontrolünü Ayarlar > Fotoğraflar menüsü üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Son olarak, App Store uygulamasını açın ve iOS 11 ile tam uyumluluk sağlamak için mevcut tüm uygulamaları güncelleyin.

Arşivlenmiş iTunes Yedeklemesi Oluşturun

Bir şeyler ters giderse veya en kötü ihtimalle iOS 11 kurulumu başarısız olursa iTunes ile alacağınız yedek sizin için kurtarıcı görevi görebilir. Yeni bir iOS güncellemesini aygıtınıza yükledikten kısa bir süre sonra eski haline dönmek isterseniz önceden arşivlenmiş bir iTunes yedeklemesi yapmak gerekiyor.

Arşivlenmiş bir iTunes yedeklemesi, iOS aygıtınızın mevcut her şeyini kaydeder ve sonraki yedeklemeler tarafından üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını önler. Böylece yedeğiniz bıraktığınız gibi kalır.

Aşağıdaki anlatım macOS için iTunes üzerinden yapılmıştır ancak Windows PC’de de aynı adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

iPhone’unuza veya iPad’inizi iTunes’in son sürümünün yüklü olduğu bir Mac’e bağlayın. iTunes’in arayüzünden iPhone simgesine tıklayın.

Ekran Resmi 2017-09-19 01.24.41

Gelen ekrandaki Yedeklemeler başlığı altında yer alan “Bu bilgisayar” seçeneğini seçin ve “iPhone yedeklemesini şifrele”yi seçin ve ardından bir şifre belirleyin.

Ekran Resmi 2017-09-19 01.26.41“Şimdi Yedekle”ye tıklayın ve yedekleme işleminin bitmesini bekleyin. Cihazınızda ne kadar veri depolandığına bağlı olarak bu işlemin tamamlanması 10 ila 45 dakika arasında sürmektedir.

Arşivlenmiş Bir Yedekleme Oluşturma

Yedeklemeyi arşivlemek için iTunes menüsünden Tercihler’e ve Aygıtlar sekmesine tıklayın. Yedeklemeyi arşivlemek için yedeklemenin üstünde sağ tıklayın ve “Arşivle” seçeneğine tıklayın.

Ekran Resmi 2017-09-19 01.35.21

Arşivleme işlemi tamamlandıktan sonra bir yedekleme, arşivlendiği tarih ve saatle etiketlenecektir. Arşivlenmiş yedeklemeleri, iTunes’in Tercihler bölümünde istediğiniz zaman görebilirsiniz. Arşivlenmiş bir yedeklemeyi yine buradan silebilirsiniz. Silme işlemi için söz konusu yedeklemeyi seçin ve “Yedeklemeyi Sil” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

iOS 11’i Yükleme

iOS 11 yayınlandığında, güncellemeyi OTA (Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü) veya iTunes aracılığıyla indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Bu iki yöntemden en sağlıklı olanı iTunes’dir. iOS 11 güncellemesini gelecekte herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına kesinlikle iTunes üzerinen yapmanızı öneririz.

3 Comments

  1. Bugün kesin Türkiye için yayınlanacak mı resmî sitede 20 Eylül yazıyor

Comments are closed.