İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’unuzun Gizlilik ve Güvenliğini Arttıracak Uygulamalar

Günümüzde geliştiricileri tarafından milyonlarca dolar ar-ge yatırımı yapılan akıllı telefonlar kimi zaman ufacık bir hack saldırısı ile savunmasız hale gelebiliyor ve zaten bu konu artık bir akıllı telefon üretmekten daha önemli hale gelmiş durumda.

teknik destek

Android cihazlara göre varsayılan, kapalı ayarlarla gelen Apple’ın cihazları güvenlik ve gizlilik adına iyi bir başlangıç yapıyorlar ama bu işin sadece başlangıç tarafı diyebiliriz.

iPhone’unuzu daha güvenli hale getirmek, gizliliğinizi yükseltmek için üç basit uygulama mevcut. Bugün de sizinle bu basit uygulamaları paylaşacağız.

1) Signal

iPhone iMessage gibi pek çok yerleşik uygulamasında varsayılan seçenekleri ile geliyor ancak şifreli mesajlaşmak isterseniz (WhatsApp’da olduğu gibi) bu konuda Signal uygulaması devreye giriyor. Signal ile birlikte istenmeyen üçüncü taraf erişimlere karşı sadece metin mesajlarınızı değil notlarınızı, fotoğraflarınızı ve telefon görüşmelerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Ekim ayının başında Signal ile FBI’ın mahkemede karşı karşıya gelmiş olması da Signal’in kullanıcıya verdiği gizlilik değerini bizlere göstermişti. Aslında şirket Facebook ve Google gibi firmalar tarafından kullanılıyor.

Uygulamayı buradan veya aşağıdaki ekran üzerinden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

[appbox appstore id874139669]

2) Onion Browser

Telefonunuzda internette özgür bir gezinti istemez misiniz? Tor Browser’ı bileniniz vardır illaki. Hiçbir engele ve kayıtlara takılmadan internet gezintisi yapabilmenize olanak sağlayan Tor Browser’ın kullandığı anonim ağ üzerine inşaa edilen Onion Browser’da bu yönü ile eşsiz bir yapıya sahip.

Onion Browser’ı kullandığınızda web siteleri kimliğinizi veya IP adresini göremezler. İnternette tümüyle anonim olmak isteyen iOS kullanıcıları için Onion Browser kesinlikle en iyi tercih.

Uygulamayı buradan veya aşağıdaki ekran üzerinden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

[appbox appstore id519296448]

3) 1Password/LastPass

Belkide yazımızın en önemli başlığı bu. Çünkü hepimiz iPhone’umuzda bir web sitesi için veya mobil bankacılık için parola/şifre kullanıyoruz ve yeri geliyor artık arap saçına dönen bu raporları veya şifreleri kaybetmemek, unutmamak için bunları not alıyoruz.

Evet artık bir deftere not almak veya iPhone’un Notlar uygulamasına giriş yapmak eskide kaldı. 1Password ve LastPass gibi parola yöneticisi uygulamaları, kolay karmaşık şifreler oluşturmak için size destek sağlamanın yanısıra bir de tüm bu şifrelerinizi saklamak ve korumak üzere faaliyet gösteriyorlar.

1Password uygulamasını buradan veya aşağıdaki ekran üzerinden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

[appbox appstore id568903335]

LastPass uygulamasını buradan veya aşağıdaki ekran üzerinden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

[appbox appstore id324613447]

teknik destek