İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPSW.me Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

iOS sürümlerini düşürme yazılarımızda sıkça bahsettiğimiz ipsw.me sitesinin kullanımı ile ilgili bir kılavuz hazırladık. Umarım işinize yarar.

iPSW.me İnternet Sitesi Nedir ?

iPSW.me internet sitesi istediğimiz herhangi bir iOS yazılımını indirmemizi sağlar. İçerisinde bulunan API sayesinde herhangi bir iOS sürümü çıktığı saniye siteye eklenmektedir. iPSW.me ‘ye benzer birçok internet sitesi vardır fakat iPSW.me alanında en güveniliri ve gelişmişidir.

iPSW.me Üzerinden Firmware İndirme ile iTunes Üzerinden Firmware İndirmenin Farkı Nedir ?

Pek bir farkı yoktur.iPSW.me internet sitesi ve iTunes de Apple sunucuları üzerinden resmi yazılımı indirmenizi sağlar.iPSW.me üzerinden yapacağınız indirmeyi tarayıcınız veya indirme yöneticisi ile yapacağınız için iTunes’den biraz daha hızlı indirebilirsiniz.

iPSW.me İnternet Sitesine Güvenmelimiyim ? Virüslü Bir IPSW Yayınlarlarsa ?

iPSW.me internet sitesi üzerinden  bir indirme başlattığınızda tarayıcınız veya indirme yöneticiniz verinin aktarıldığı linki size gösterir.
121212121112

Linke dikkatli bir şekilde baktığınızda indirmenin Apple sunucuları üzerinden gerçekleştiğini görürsünüz.

iPSW.me üzerinden herhangi bir virüslü bir yazılım yayınlanmaz.Yukarıda da bahsettiğim gibi içerisinde bulunan bir API aracılığıyla çalışmaktadır.Apple cihazlarınızda zincirleme bir güvenlik mekanizması mevcuttur.Yazılımın zarar görmesi veya en ufak bir değişiklikte IPSW yazılımının içerisinde bulunan dosyalar kimlik değişikliğine uğrar.Yazılım yükleme sırasında iTunes ve cihaz tarafından bunun gerekli kontrolleri yapılır.Değişiklik yapılmış ise iTunes hatalarından birini alırsınız.

iPSW.me İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yazılım İndirebilirim ?

Öncelikle cihazınızın kablosu yardımıyla cihazınızı iTunes’a bağlayın. sadas

Sizi böyle bir ekran karşılayacak.Cihazınızın bilgilerinin bulunduğu(Kapasite,Telefon.. yazan yer) yere bakın. 3. sırada resimde görüldüğü gibi “Model Tanıtıcısı” yazıyor.Belki cihazınızı taktığınız da model tanıtıcısı yerine “Seri Numarası,UDID,ECID” yazabilir.Eğer bunlardan birini görüyorsanız Seri Numarası Veya UDID veya ECID yazan yere “Model Tanıtıcısı” yazısı çıkana kadar ard arda tıklayın (Seri Numarası yazıyorsa 3 kere,UDID yazıyorsa 2 kere,ECID yazıyorsa 1 kere tıklayın.Karşınıza Model Tanıtıcısı çıkacaktır.). Resimde görüldüğü gibi benim cihazımın modeli “iPhone5,2” bunu bir köşeye not ediyorum.

Ardından tarayıcımda  yeni bir sekme açıyorum.Adres çubuğuna https://ipsw.me yazıyorum ve Enter’a basarak siteye giriş yapıyorum. 

Daha sonra sizi şöyle bir sayfa karşılayacak. as

Ardından sol tarafta bulunan “All Firmwares” linkine tıklıyorum.Tıkladığınız da “Loading Data” şeklinde bir yazıyla karşılaşacaksınız.Lütfen biraz bekleyin.Biraz Bekledikten sonra bizi şöyle bir sayfa karşılıyor. 

Biraz aşağıya indiğimizde şöyle bir görüntüyle karşılaşacağız. 

Hemen tarayıcımızın bulma çubuğunu açıyoruz.(Tarayıcıların bulma çubuğunu bulmak CTRL+F Mac kullanıyorsanız ⌘-F tuşuna basın.)

Daha sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde şöyle bir ekranla karşılacaksınız.(Ben Chrome kullanıyorum.Bu bulma çubuğu bazı tarayıcılarda farklı yerde çıkabilir.) 

Ardından cihazımın Model Tanıtıcısı yani modelini buraya yazıyorum ve Enter’a basıyorum. 

Ardından tarayıcınız hızlı bir şekilde cihazınıza uygun yazılımların bulunduğu bölüme sizi götürecek. 

Gördüğünüz gibi burada benim cihazım için yayınlanan tüm yazılımlar mevcut.Ayrıca size yayınlanma tarihi,boyutu,dosya hash bilgilerini veriyor.Ayrıca “Apple Signing Status” isminde bir bölümde dikkatinizi çekmiştir.Bu Apple’ın yüklemeye izin verdiği yazılımları göstermektedir.Ünlem olanlar anlaşılacağı üzere Apple tarafından yüklemesine artık izin verilmeyen yazılımları göstermektedir.Hash bilgileri ise dosyanın kimliğidir.İndirme sırasında herhangi bir sorun olup olmadığını görebilmek içindir.Dosyaları indirmek için “Download” bölümünde bulunan linklere tıklamanız yeterlidir.Hangi yazılımı istiyorsanız ona tıklayıp indirebilirsiniz.Ayrıca birşeye dikkat etmek istiyorum resimde “iPhone 5 (Global)” yazmaktadır.Bu cihazınızın bir diğer model tanıtıcısı ismidir.

İndirmek İstediğim Yazılımın İndirmesini Zaman Kaybetmeden Nasıl Başlatabilirim ?

ipsw.me internet adresinin ana sayfasına geliyoruz. 

Aşağıda “Select a device” ve “select iOS version” yazısını görüyoruz ve altında da seçenekler mevcut.

Öncelike “Select a device” bölümünden cihazımızı buluyoruz.İsterseniz arama kutucuğundan cihazınızı yazarak da bulabilirsiniz.

“Hangisini seçmeliyim ?” sorusunu duyar gibiyim.Yukarıda dikkatinizi çekmiştim.Benim cihazım iPhone 5 (Global) idi.Bunu “All Firmwares” bölümünde görmüştük .Hemen buradan “iPhone 5 (Global)” olanı seçiyorum.Yan taraftaki seçenek belirgenleşiyor ve cihazımız için bulunan toplam iOS sürümleri yazıyor. 

Resimde görüldüğü gibi benim cihazım için toplam 36 adet iOS sürümü varmış.Herneyse.Şimdi indirmemizi başlatmak için indireceğimiz yazılımı seçelim .Bunun için “select iOS version” altında bulunan kutucuğa tıklıyorum ve şöyle bir ekran karşılıyor. 

Burada gürdüğünüz gibi yeşil ve kırmızı olanlar var.Yeşil olanlar Apple’ın yüklemeye izin verdiği yazılımlar,kırmızı olanlar ise Apple’ın yüklemeye izin vermediği yazılımlardır.İndirmemizi başlatmak için hemen indireceğimiz yazılımı seçelim.

5 Yorum

 1. Fırat Fırat 13 Kasım 2019

  iphone 5c var güncelleme yaptıktan sonra icloud istitır bunu nasıl çözebilirim

 2. İsmail İsmail 24 Ağustos 2016

  5s telefonum var ve açılmıyor. İtunes’dan güncelleme indirdim fakat yüklenirken yarısında kesip hata veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 3. murat murat 30 Haziran 2016

  iphone 5s cihazımı itunese bağladıgımda model tanıtıcısında iphone6,2 olarak çıkıyor. neden acaba ?

  • Yiğit Can Yılmaz Yiğit Can Yılmaz Yazar | 30 Haziran 2016

   Herhangi bir sorun yok. Cihazınızın modeli iPhone6,2 .

Yorumlar kapatıldı.