İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşte iOS 11 ile Gelecek Olan ARKit Tabanlı İlk Uygulamalar!

Önümüzdeki ay, iOS 11’in genel sürümü (GM) yayınlanacak ve bugün ortaya çıkan birkaç video ile Apple’ın yeni ARKit platformundan yararlanacak olan ilk uygulamaların demoları gösteriliyor.

teknik destek

Videolar, IKEA, Food Network ve diğer öne çıkan markalar ve geliştiriciler dahil olmak üzere ilk ARKit uygulamalarıyla ilgili ayrıntılı bir şekilde önizleme sunuyor.

Apple, bu yaz başındaki WWDC’de büyük ilgi çeken ARKit tabanlı Ikea uygulamasının demosunu sahnede göstermişti. Demoda, kullanıcıların IKEA’dan satın alacakları kanepe ve sandalyelerin gerçek hayatta evlerine nasıl uyum sağlayacağı iPhone’un kamerası ve ekranı ile artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde gösterilmişti. TechCrunch, IKEA’nın 2.000’den fazla mobilya parçasının 3D modellendiğini söylüyor. Bu, parçaların renklerinin ve dokularının inanılmaz derecede gerçeğe yakın olduğu anlamına geliyor.

Uygulama, bir uygulama içi katalogda gezinmeniz, istediğiniz mobilyaları bulmanız ve iPhone kameranız ve ekranı aracılığıyla odanın herhangi bir yerinde seçtiğiniz ürünü konumlandırma yapmanızı kolayca sağlıyor. Ayrıca ürünleri istediğiniz herhangi bir yönde döndürebiliyorsunuz.

IKEA’nın ARKit tabanlı uygulamasına ait demo:

Food Network’ün ARKit tabanlı uygulaması ile özel dijital tatlılar yapabilir, ardından onları gerçek hayatta yapabilmeniz için tarifini alabilirsiniz. TechCrunch, Food Network In The Kitchen uygulamasını yararlı bir uygulamadan ziyade arttırılmış gerçekliğe “eğlenceli” bir yaklaşım olarak tanımlıyor.

Food Network’ün ARKit tabanlı uygulamasına ait demo:

ARKit’in mobil oyunlara da büyük etkisi olacak. Örneğin, Climax Studios, Arise adlı yeni bir oyunu ile karşımıza çıkıyor ve bu uygulama ile iPhone’unuzu çeşitli yollar ve engeller arasında dolaşmak için kullanabiliyorsunuz.

Bu arada AMC, ARKit ile geliştirdiği “The Walking Dead: Our World” uygulamasını lanse etmeye hazırlanıyor. Beklenildiği gibi, bu oyun ile sokaklarda yürüyecek ve arttırılmış gerçeklik ile zombilerle mücadele edeceksiniz.

Ayrıca, ARKit platformunu kullanan birkaç içerik uygulaması daha var. Örneğin, popüler çocuk kitabı “The Very Hungry Caterpillar” ARKit tabanlı uygulamaya uyarlandı. Bu, uygulama, TechCrunch tarafından “en sevilen demo” olarak nitelendiriliyor ve gerçekten de demo çocukların eğlenmesi ve eğitimi açısından teknolojinin büyük potansiyelini gösteriyor.

Giphy’nin ayrıca Giphy World adlı ARKit tabanlı uygulaması var. Bu uygulama ile kullanıcılar herhangi bir 3D alana istedikleri GIF yerleştirebiliyor ve daha sonra videoyu diğer sosyal ağlara paylaşabiliyorlar.

Tüm bu videolar sadece ilk ARKit uygulamalarından bazılarını gösteriyorlar.

ARKit, Apple’ın iOS 11’de yerleşik olarak sunduğu bir geliştirici platformu ve bu platform ile iPhone’a artırılmış gerçeklik teknolojisini kolaylıkla getirebiliyorsunuz. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple teknolojisi için ARKit’in etkileyici bir iş olacağını düşünüyor.

müşteri hizmetleri