İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsteseniz de İstemesenizde, iOS 10’da Arama Kayıtlarınız 4 Ay Boyunca Saklanıyor

WhatsApp ve Skype gibi uygulamaların arama kayıtlarını sunucularında saklaması gibi iOS 10’da da Apple’ın arama kayıtlarını tuttuğu, kayıt altına aldığı belirlendi. Üstelik bu kayıt altına alma kullanıcı tercihinde değil ve Apple bunu dört ay süre ile sınırlandırmış durumda.

teknik destek

Bir Rus şirketi olan Elcomsoft tarafından keşfedilen bu detayın ayrıntıları da paylaşıldı. Detaylara göre FaceTime arama kayıtlarınız iCloud yedekleme olmasa dahi iPhone’unuz tarafından saklanıyor. Elcomsoft CEO’su Vladimir Katalov herhangi bir illegal duruma karşın Apple’ın böyle bir önlem aldığını söylüyor.

Zaten bu yöntemi Viber, WhatsApp ve Skype gibi uygulamalar uzun zamandır kullanıyorlar. Apple’ında bunu iOS 10’la sağladığı belirtiliyor. Elbetteki bunun bizim açımızdan herhangi bir hak ihlaline neden olması söz konusu değil. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Apple’ın bu noktadaki amacı sadece ve sadece herhangi bir kötü duruma karşın önlem almak. Örneğin terör olayları gibi.

Apple’ın sunucularında sadece FaceTime arama kayıtlarının saklandığını, görüşme esnasında herhangi bir görüntü veya ses kaydının alınmadığını Elcomsoft CEO’su Vladimir Katalov belirtiyor.

teknik destek