iTunes Yetkilendirmesi (Authorization) Nasıl Yapılır?

itunes12-macbook-100609817-large

iTunes Store üzerinden indirdiğiniz içerikleri yürütmek ya da eşzamanlamak için iTunes yetkilendirme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Mac ya da PC’yi kitaplarınıza, filmlerinize müziklerinize uygulamalarınıza erişebilmesi için yetkilendirebilirsiniz. Yetkilendirme işlemi öncesinde bilmeniz gerekenler:

teknik destek
 • iTunes Store üzerinden indirdiğiniz içeriklere erişebilmesi için maksimum 5 farklı bilgisayara yetki verebilirsiniz.
 • Bir PC ya da Mac bilgisayarı sadece o cihaz üzerindeki iTunes hesabınız üzerinden yetkilendirebilirsiniz.
 • Bir PC ya da Mac bilgisayarı bir başka bilgisayarı ya da iPhone/iPad/iPad Touch aygıtlarını kullanarak yetkilendiremezsiniz.
Bir PC ya da Mac için Yetki Verme

650x397xauthorize-this-computer-in-itunes-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-tqjxwjxus6

 • iTunes uygulamasını açın.
 • Henüz giriş yapmadıysanız Apple giriş bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 • iTunes penceresinin üst kısmında yer alan menü çubuğu üzerinden, Hesap > Yetkilendirmeler > Bu Bilgisayarı Yetkilendir yönergelerini izleyin.
 • Parolanızı girdikten hemen sonra Return ya da  Enter tuşuna dokunun, bunların dışında ekranda yer alan Yetkilendir seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Yetkilendirmelerinizi Kontrol Etme
 •  iTunes uygulamasını açın.
 • Apple kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 • iTunes uygulamasının üst kısmında yer alan menü çubuğu üzerinden hesap>hesabımı görüntüle yönergelerini izleyin.
 • Parolanızı girdikten hemen sonra Return ya da  Enter tuşuna dokunun. Ayrıca ”hesabı görüntüle” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.

Hesap bilgileri sayfası üzerinde ”Apple Kimliği Özeti”  seçeneğine tıklayın. Bu kısımda Apple kimliğinizi kullanarak yetkilendirdiğiniz cihazların sayısını görebilirsiniz. Birden fazla cihaz yetkilendirmediyseniz bu bölümü görüntüleyemezsiniz. Yetkilendirme listesinde beklediğiniz sayının da ötesinde yetkilendirilen cihaz gördüğünüz takdirde tüm bilgisayarlarınızın yetkisini kaldırmalı ve kullanıyor olduklarınızı tekrar yetkilendirmelisiniz. Bu durum genellikle kullanmadığınız ya da sattığınız bilgisayarların yetkisinin kaldırılmamış olduğu ile alakalı olabilir.

authorize-itunes-limit-5

iTunes uygulaması yetkilendirme konusunda size belirli bir yetkilenrme sayısı sağlıyor. En fazla 5 farklı cihazı yetkilendirebilmeniz mümkün. Bu yetkilendirmeler arasından sık kullanmadığınız cihazlar varsa yetkisini kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu cihazlardan biri kullanılmıyor, başkasına verilmiş ya da satılmış ise tüm cihazların yetkisini kaldırarak kullandıklarınız için yeniden yetkilendirme işlemi yapmanız gerekiyor.

Windows kullanıcıları için:

Windows bilgisayarınızın yazılımını yeniden yüklemeden ya da sistem bileşenlerinde bir değişiklik yapmadan önce bilgisayarınızın yetkilendirmesini iptal etmediyseniz cihazınız aynı anda birden fazla yetkilendirme almış olabilir. Bu durumda bilgisayarınız için yetki kaldırma işlemi uygulayarak yeniden yetkilendirmeniz gerekiyor.

 

 

müşteri hizmetleri