İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jailbreak iOS 9.3.1 mi Yoksa Jailbreak iOS 9.3 mü Gelecek?

Özellikle iOS 9.3 / iOS 9.3.1 için hatta genel anlamda Jailbreak dünyası bir süredir sessiz. Apple’ın iOS 9’u yayınlamasından sonra Jailbreak toplulukları adeta işlerini yapamaz hale geldiler ve sadece iOS 9, iOS 9.0.2 ve yamalı güvenlik güncellemeleri ile iOS 9.1 Jailbreak gelebildi.

Şimdilerde ise en çok merak edilen konu Jailbreak iOS 9.3.1 mi yoksa Jailbreak iOS 9.3 mü geleceği yönünde. Pek çok kişi düşük Jailbreakli iOS sürümlerine rağmen beklemeye ve son iOS güncellemesinden uzak durmaya devam ediyorlar. Bunun sebebi de elbette ki Jailbreak çıkar umudu. Ancak toplulukların pek aceleci davranmayışları işi çok daha zor hale getiriyor.

Bize de sık sık sorulan soru bu olduğu için elimizden geldiğince konuya açıklık getirmek istedik. Öncelikle Jailbreak topluluklarının iOS 9.2.1’i bir kenera bıraktıkları son günlerde yaptıkları açıklamalarla görülüyor. Şu anda iOS 9.3 / iOS 9.3.1 üzerinde çalışma yaptığı varsayılabilir ki Pangu ve TaiG eki Jailbreak iOS 9.3 için ortak bir çalışma yapıyorlar. Ne zaman yayınlanacağı tümüyle belirsiz olan güncel Jailbreak sürümü hakkında bazı iddialarda yok değil.

Bu iddialardan en çok dikkat çekeni kesinlikle toplulukların Apple ile işbirliğinde oldukları ve Apple’dan aldıkları emir doğrultusunda Jailbreak sürümleri üzerinde durmadıkları belirtiliyor. Bunun gerçeği yansıtmadığı açık. Şimdiye kadar bu topluluklara müdehale etmeyen Apple’ın şimdi müdehale etmesi gibi bir şey söz konusu olamaz ki Apple’ın bu toplulukları desteklemesi bile gerekiyor. Güncel iOS sürümlerinde açıklık olup olmadığını varsa nerede olduğunu görebilmesi adına dolaylı yoldan şirkete sürekli bir etkileşim sağlanmış oluyor.

Ancak topluluklarının başının son dönemde sıkıntıda olduğu bir gerçek. Ekipten pek çok etkin hackerın ayrılması sebebi ile işlerin yavaşladığı, beklenildiği gibi gitmediği belirtiliyor. Bu bahanenin daha geçerli bir bahane olduğu açık. Bu yönüyle biz de bu görüşten yanayız.

Beklemeli mi yoksa Jailbreak bir yana dursun deyip en basiti iOS 9.3.1’e geçilmemli konusunda da net olarak evet iOS 9.3.1’e geçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü güncel Jailbreak sürümlerinin ne zaman geleceği bir yana hangi iOS sürümü için geleceği bile şüpheli durumda. Bu da eski iOS sürümlerinde kalıp üstüne bir de Jailbreak olayını koyduğunuzda tespit edilen güvenlik açıklarından, performansı etkileyen sorunlardan etkinlenmeniz söz konusu. Bunlara karşın kullanıcıların iOS 9.3.1’e geçiş yapmalarını ve ardından Jailbreak için beklemeye geçmelerini öneriyoruz.

Elbetteki bizim ki sadece birer öneriden ibaret, tercih sizin.

2 Yorum

  1. Dogukan Dogukan 10 Nisan 2016

    Bekle bekle nereye kadar ?? 9.2 kullanıyorum halen bi Ümit çıkar diye

  2. Gürkan Gürkan 8 Nisan 2016

    Saklama alanı sorunu da cabası

Yorumlar kapatıldı.