İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jailbreak Nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir?

Jailbreak Tam Olarak Nedir?

Bu haberimizde siz değerli kullanıcılarımıza Jailbreak’in ne olduğunu, faydaları ve zararları hakkında bilgi aktaracağız.

Jailbreak tam olarak resmi bir kuruluş olmamakla birlikte kendilerine Pangu team olarak adlandıran birkaç hacker grubundan oluşuyor. Bu ekip Apple tarafından yayınlanan yazılım sürümlerinin açığını bularak daha doğrusu o açıktan girip hackliyerek size sundukları uygulamayla telefonuzun neredeyse %90 dan fazlasını kullanır hale getiriyor.

Jailbreak’in Faydaları Nelerdir?

Jailbreak’in en önemli faydalarından birisi bana kalırsa telefonunuzu istediğiniz şekilde özelleştirebilmemize olanak sağlaması yani bu özelleştirmeler ne olduğunu soracak olursanız menü tasarımından tutun tema, bildirim paneli, uygulamalar vs. Kısacası telefonunuzu baştan yaratabilirsiniz!

Bir diğer faydasıda ücretli uygulamalar Jailbreak sayesinde ücretsiz hale geliyor.Ama benim önerim ücretli sunulan uygulamaları ücretsiz almak o kişinin emeğini hiç saymaktır ama sadece bu benim düşüncem. Sizin düşünceleriniz aksine olabilir.

Jailbreak’in Zararları Nedir?

Jailbreak faydaları gibi zararları da bulunuyor. Peki bu zararlar tam olarak ne gibi kötü sonuçlara yol açar?

Jailbreak haberimizde bahsettiğimiz gibi Apple’dan ayrı olarak bir grup hacker tarafından geliştirilmekte doğal olarakta Apple’dan izinsiz bir şekilde geliştirilmekte olup Apple tarafından hiç önerilmeyen bir yazılım.Ayrıca Jailbreak’in başlıca zararlarından biri belki en kötüsü Jailbreak telefonunuza yüklerken kapanma olasılığı eğer böyle bir şey başınıza gelirse cebiniz yanabilir hatta telefonunuzdan vazgeçebilirsiniz.

Şimdi haberimizi okuyanlar Apple’ın garantisine güvenip bu riski göze alabilirler ama Apple tarafı bu şekilde kapanan cihazları garanti kapsamına girmediğini yaptıkları haberler ve duyurularla belirtmiş bulunmakta.

Peki Ne Yapalım?

Herkesin kendi bir zevki ve yaşama tarzı vardır bende bir Jailbreak kullanıcısıyım ve Jailbreak benim için vazgeçilmez bir yazılım haline gelmiştir.

Herkesin düşüncesi tabi ki farklıdır benim kullanıcılara önerim daha önce Jailbreak yapmamışsanız ve hiç hakkında bilginiz yoksa kesinlikle Jailbreak’i yapmamaları hususunda olacaktır ama gerisi size kalmış bir tercihtir.