İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jailbreak Öldü mü? Jailbreak iOS 9.3.1 için Son Durum

Sorumuz Jailbreak öldü mü? Cevabı ise oldukça basit, hayır. Twitter, Reddit gibi sosyal ağlarda Jailbreakle ilgili halen binlerce yeni yazı, başlık mevcut ama Jailbreak dünyasında hissedilir bir yavaşlama olduğu açık. Özellikle iOS 9.3.1 ile bu yavaşlama hissedilir olmaya başladı.

Böyle bir durum sonrasında da doğal olarak son iOS yazılımları için henüz kullanılabilir bir Jailbreak aracı mevcut değil. Ancak her zaman Jailbreak dünyasında bu tip süreçlerden geçilmiş ve ara ara kesintiler yaşanmıştır. Yani bunda yadırganacak bir durum söz konusu olamaz. Bir süre daha beklenilmesi gerekiyor ve işin sonunun nereye gideceği bu şekilde görülmüş olacak.

Son yayınlanan ve şu anda kullanılabilir olan Jailbreak aracı iOS 9.1 için oldu. Mart ayında yayınlanan son iOS 9.1 Jailbreak sürümü aslında 2015 yılı Ekim ayında yayınlanan iOS sürümüne dayalı bir Jailbreak olunca pek memnun edici bir gelişme olarak görülmedi. Öyle ki pek çok kullanıcının iOS 9.3 veya iOS 9.2 için yayınlanacağını düşünerek güncelleme yapmaları ile iOS 9.1’e dönüş yapamamaları sonrası bu yayınlanan Jailbreak sürümü beklenen ilgiyi göremedi.

Şüphesiz büyük çabalarla ve emeklerle yayınlanan Jailbreak iOS 9.1 oldukça küçük bir kesim tarafından kullanılabilir durumda. Öte yandan iOS 9.3 ve üzeri iOS sürümleri için ne zaman bir Jailbreak aracının yayınlanacağı ise halen ve halen meçhul.

9to5Mac tarafından da ele alınan konuda yine istikrarsız bir süreçten söz ediliyor. iOS 9.3.1 ve üzeri iOS sürümleri için Jailbreak’in gelip gelmeyeceği konusundaki karanlık taraftan söz ediliyor. Ancak burada bir şeye dikkat etmek gerekiyor. Jailbreak iOS 9.1 ile görüldü ki iOS cihazlarınızı güncellemek için acele etmeyin. iOS 9.3’e Jailbreak gelecek diye cihazınızı güncelledikten kısa bir süre sonra iOS 9.2.1 için Jailbreak gelebilir ve siz yazılımınızı downgrade edemeyeceğiniz için büyük bir pişmanlık duyabilirsiniz. O sebeple sükunetinizi koruyarak beklemeniz, sadece beklemeniz gerekiyor.